DNA Nedir Kısaca

Bu yazımızda sizlere insanların biyolojik yapılarının tüm özelliklerini bünyesinde taşıyan ve insanların tüm kalıtımsal özellikleri hakkında bize bilgi veren DNA nedir vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsanların vücudundaki canlı hücreleri içinde barındıran yapıya DNA (Deoksiribonükleik Asit) adı verilir. Bir molekül türü olan bu yapı, bulunduğu canlı üzerindeki tüm biyolojik bilgilere sahiptir.

Gen olarak da adlandırılan bu yapıda bulunan özellikler aynı zamanda gen yoluyla üreme sonucunda diğer canlılara da aktarılmaktadır. Buna da soyaçekim ya da kalıtım adı verilmektedir. Yani bu demek oluyor ki; organizmanın nasıl bir organizma türü olacağına dair tüm veriler DNA üzerinde yer alır bu veriler de kalıtım yoluyla canlının yavrularına aktarılır.

DNA verilerinde o canlıya ait saç rengi, göz rengi, vücut ağırlığı, diş yapısı, saç yapısı, kemik yapısı gibi bir çok özellik hakkında bilgi edinilmektedir. DNA dışarıdan bakıldığında hücre içinde sıkıştırılmış bir paket gibidir ancak canlı yapı bölünme özelliği göstermeye başladığında bu yapı da çözülmeye başlamaktadır.

DNA Nedir Ne İşe Yarar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.