Divan Şiiri İle Halk Şiirinin Karşılaştırılması

Divan şiiri ile halk şiiri arasındaki farklılıklar, divan edebiyatı ve halk edebiyatının karşılaştırılması konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türklerin İslamiyeti benimsemelerinin ardından Türk edebiyatında da farklılıklar yaşanmıştır. İslamiyetin etkisi ile birlikte Tük edebiyatı; Halk edebiyatı ve Divan edebiyatı olarak ikiye bölünmüştür. Her ne kadar edebiyat ikiye ayrılmış olsa da aslında iki edebiyat türü de zaman zaman birbirlerini etkilemişlerdir.

Divan edebiyatı ile Halk edebiyatı arasındaki benzerlikler ve farklar;

* Divan edebiyatındaki eserlerin tümü yazılıdır ancak Halk edebiyatında sadece sözlü olarak meydana gelen edebi türler de bulunmaktadır.

* Halk edebiyatı şairleri hece ölçüsünü kullanırken divan edebiyatı şairleri aruz ölçüsüne başvurmuşlardır.

* Halk edebiyatının nazım birimi dörtlük, divan edebiyatının nazım birimi ise beyittir.

* Arapça ve Farsça sözcükler Divan edebiyatında çok fazladır ve bu nedenle Divan edebiyatının dili oldukça ağırdır. Halk edebiyatında ise dil sade ve akıcıdır.

* Divan edebiyatında zengin uyak ve tam uyak kullanılmaktadır. Halk edebiyatında ise şairler genellikle yarım uyak kullanmaktadırlar.

* Divan edebiyatında “mazmun” adı verilen kalıplaşmış sözler kullanılmaktadır.

* Divan şairleri, medreselerde eğitim almışlardır. Halk edebiyatı şairleri ise usta-çırak ilişkisine dayanarak yetiştirilmiştir.

Divan Şiiri İle Halk Şiirinin Karşılaştırılması Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.