Dinin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

Dinin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

Din, birey ve toplum için zorunlu bir ihtiyaçtır. İnsanın maddi ve manevi yönünü etkileyen, düşünce ve davranışlarına yön veren bir olgudur. İnsanın cevap aradığı “Ben kimim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Ölüm ötesi nasıl bir hayat vardır? Ben ne olacağım? Beni kim yarattı? Niçin yarattı? Beni yaratan varlığın üstün özellikleri nelerdir? Yaratana karşı olan sorumluluğumu nasıl yerine getiririm?” gibi sorulara ancak din açıklık getirir. Dinin İnsan yaşamındaki etkileri …

insandin

İnsan, doğası gereği ölümden korkar. Her canlının mutlaka öleceği de bir gerçektir. İnançlı bir insan için ölüm, yok olmak değildir. Geçici olan dünya hayatından sonsuz olan ahiret yurduna göç etmektir. Bu inancı da insana ancak din verebilir.

Dindar insan yaratıcının, her şeyi gördüğüne ve bildiğine, her şeyin onun istemesiyle olduğuna inanır. Böyle bir inanca sahip olan insan engeller karşısında ümidini yitirmez, kendini güvende hisseder. Bu da insana güçlü bir irade ve sağlam bir karakter kazandırır.

Din, insanın düşünce ve davranışlarını olumlu yönde etkiler. İnsanın güzel ahlak sahibi olmasını öğütler. Onları iyiye, güzele ve doğruya yönlendirir. Peygam¬berimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “Din güzel ahlaktır.” buyurmuştur. Din bu yönüyle aynı zamanda ahlaki bir kurumdur.

  • insanı iyi ve yaralı işler yapmaya yönlendirir.
  • Toplumların kardeşçe barış içinde yaşamasına katkı yapar.
  • İnsanın maddi manevi sıkıntılar karşımda dayanma gücünü arttırır.
  • insana kuvvetli bir İrade ve sağlam karakter bağışlar.
  • İnsana düşünmeyi, üretmeyi ve hür olmayı öğretir.

Din duygusu insanda her zaman bir kontrol aracıdır. Dindar insan yaptığı her davranışından dolayı sorgulanacağına inanır. Böylece gizli ve açık kötülüklerden ka¬çınır, iyi ve güzel işler yapmaya yönelir.

Sosyal bir varlık olan insan, toplu olarak yaşamak zorundadır. Hiç kimse tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaz. Toplu olarak yaşayan insanların da birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. İnsan, doğası gereği her şeye sahip olmak ister. Din ise insanı aşırı isteklerinin ve bencil duygularının tutsağı olmaktan kurtarır. İnsana sınırsız bir özgürlüğü olmadığını öğretir. Başkalarının hak ve özgürlüklerine saygılı olmasını emreder.

Din, bireyde büyüklere saygı, küçüklere sevgi, devlete ve millete bağlı olma fikrini geliştirir. Doğruluk, hoşgörü, adalet vb. değerlerin hayata geçirilmesini öğütler. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve kardeşlik duygularını güçlendirir.

eokul-meb.com

27 yorum

  1. Ben kimim nerden geldim amacim ne beni dunyayi evreni kim yaratti gibi sorulari biyoloji fizik ve psikoloji gibi bilimsel uzmanlik alanlari cevap verir. Uzay ve evrenle ilgili sorulara cevap aradigimizda bunu din kitaplarinda degil fizik yayınları ve araştırmalarında buluruz.din mecburi bir ihtiyac degildir.insanin maddi ve manevi yanini etkileyen unsurlar yasadigi toplumdaki şartlara ve içinde bulunduğu sosyal ekonomik psikolojik durumlara göre surekli degisim halindedir.din kurallari sabitlenmistir.burdaki meb yayinlarini mantik hatalarıyla dolu olduğundan asla kaynak olarak kullanmiyorum.

  2. Bence çok açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık. Araştırma YAPAN ARKADAŞLAR HOCALAR NEYİN NE OLDUĞUNU ÖĞRENİN DİYE ARAŞTIRMA VERİYOR kopyala yapıştır yapın diye değil size zahmet okuyun da yaptığınız araştırmada zamanda boşa gitmesin!!!!!!

  3. Lütfen biri öğretmenlere açıklasın, daha yeni liseye gittik ama lise değil ödevler diyarı ya ((küfür etmemek için kendimi tutuyorum)).Nefes alamıyorum, ellerim ağrıyor, artık geceleri “yarın çok ödev olmasın” diye dua edecek hale geldim. Bu yazı güzel ama çok uzun, eh, ne yapalım. İlk paragraf yardımcı oldu, teşekkür ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.