Din Felsefesi Nedir

Din felsefesi nedir kısaca, din felsefesi nedir özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Dinin kendiliğinden varoluşsal hareketi için bir nevi gerçekçi bir olağanlaştırma gerçekleştiren alana din felsefesi adı verilmektedir.

Din felsefesi; kutsallık, tanrı, kurtuluş, ibadet, kurban, dua, vahiy, ayin ve sembol gibi dinin temel konularını analiz eder.

Din felsefesi, dini tüm alanıyla konu edinir ve insanın var oluşunun doğasını, kaderin nereden geldiğini ve dinin değerlerini sorgulayarak ele alır.

Din felsefesi yapmak için öncelikle dine yönelik iddiaları akılcı, nesnel, kapsamlı ve tutarlı bir tutumla düşünmek ve bu esaslar üzerinde konuşmak şarttır.

Dini konuları ve her açıdan dini inceleyen tek alan din felsefesi değildir aynı zamanda Teoloji de din felsefesinin işlediği konuları işlemektedir ve Teoloji ayrıca tanrıyı da ele almaktadır. Ancak Teoloji, dini esasları incelerken kutsal kitaba, peygamberlere ve din alimlerinin görüşlerine bağlı kalmaktadır bu konuda Teoloji din felsefesinden ayrılmaktadır.

Din Felsefesi Nedir Vikipedi, Din Felsefesi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.