Dile Gelmek Deyiminin Anlamı

Günümüzde insanlar birbirleriyle sürekli olumlu ya da olumsuz iletişime girerler. Kimi insanlar iletişimde dil ve dil ötesi işlevleri kullanırken kimileri daha çok jest ve mimiklerini kullanır. Kimileri ise bazı engellerden dolayı konuşamaz. Bu yazımızda sizlere bu durumla alakalı olan dile gelmek deyiminin anlamı ve cümle konusunda bilgi vereceğiz.

Dile gelmek deyimi gerçek anlamda ya da mecazi anlamda kullanılmaktadır. Yani deyim kullanıldığı cümleye göre anlamını almaktadır. Bazı insanlar bazı fiziksel rahatsızlıklarından dolayı konuşamazlar ve çeşitli yollarla çevreleriyle iletişim kurarlar ve bu kişiler bazı kurslara okullara giderler eğitim alırlar, tedavi görürler. Eğer bu eğitimler ve tedaviler olumlu sonuçlar verirse bu kişiler konuşmaya başlayabilir. Bu kişiler için “dile gelmek” deyimi kullanılabilir.

Bu deyim bazen cümlelerde insan dışı varlıklara hitafen kullanılır ve mecazi bir anlam yüklenir. Mesela; dile gelmek yani konuşmak insanlara ait özelliktir ancak bu özellik insan dışında hayvanlara ya da bitkilere aktarılabilir.

ÖRNEK: Dağlar bile dile geldi senin yokluğunda.

Dile Gelmek Deyiminin Anlamı Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.