Devlet O Sektörden Elini Çekiyor

Devlet O Sektörden Elini Çekiyor hakkında bilgi kısaca.

Devletin tümüyle denetleme işlerine kilitlenmesi için şans oyunu oynatmaktan elini çekmesi gerektiğini bildiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şans oyunlarının özelleştirildiğini ifade etti.

Şimşek, AKP’nin pek çok ülkeye örnek nitelikte özelleştirmelere imza attığını belirtti. Özellikle 1986 senesinden günümüze kadarki özelleştirmelere bakıldığında AKP döneminin farkının görüleceğini açıkladı.

Şimşek geçen sene özelleştirme açısından rekor bir sene yaşandığını belirtti. İstatistiklere göre şimdiye kadar  elde edilen özelleştirme toplam gelirinin %21’i sadece 2013 senesinden geldi.

60.2 milyar dolar olan şimdiye kadarki özelleştirme miktarının majör bir kısmının hazineye transfer olduğunu belirten Şimşek; milli savunma, alt yapı, eğitim ve sosyal harcamalar için kaynak oluşturulduğunu söyledi. Böylece Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunulabilecek.

2014 senesi özelleştirmelerinden en önemlileri arasında bulunan şans oyunları özelleştirilmesinin ihalesi 15 Temmuz günü yapılacak.

Şimşek özelleştirmenin Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sahip olduğu tüm oyunların lisansının toptan özelleştirilmesi şeklinde olacağını açıkladı. Şimdiye kadar hemen kazan, şans topu, on numara, piyango, sayısal loto, süper loto gibi şans oyunlarının tertip etme, planlama ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango’da idi. Karşılığı nakit olmak üzere bunların mevzuat sınırları içinde izinli olabilecek tümü topluca özelleştirmeye dahil edilecek. 14 Temmuz günü yatırımcılar ile birebir görüşülecek. Açık arttırma ve nihai görüşme ise 15 Temmuz günü yapılıp ihale sonuçlandırılacak.

Milli Piyango İdaresi bu tarihten itibaren bu oyunları düzenleyen değil denetleyen kurum olarak varlığını sürdürecek.

Bakan Şimşek özelleştirme konusu ile ilgili olarak bunun ülkedeki verimliliği ve rekabeti arttırdığını söyledi. Özelleştirme uygulamalarına aynı kararlılıkla devam edeceklerini söyleyen Şimşek, bunların ülkemize büyük katkısının bulunduğunu açıkladı.

Devlet Şans Oyunları Düzenlemeyecek Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.