Devlet Petrol Mühendisi Alımı Yapacak Maaş 15 Bin Dolar

Petrol mühendisi alımı ve aldığı maaş miktarı, Devlet 15 Bin dolar maaş ile çalışacak petrol mühendisi alacak, ancak bulunamıyor.

TÜRKİYE cari açığı kapatmak hedefiyle petrol ve doğalgaz arama hizmetlerini artırdı. Ayrıca bu kapsamda enerji yönetimi ve personel politikasında yenilikler yapıldı. Kamuda enerji sektöründe hizmet veren mühendisler ve bunlara ek olarak donanımlı personeller kamu bünyesine alınacak. Özel sektörün 10 bin dolardan açtığı tarifeye karşılık Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı da bu konuda hiçbir şey esirgemeyeceğini duyurdu. TPAO eskilerine göre oldukça değişik yeni arama faaliyetlerinde hizmet vermesi için yetişmiş mühendislerinin özel sektöre kaymaması amacıyla maaşlarını artırdı. Beyin takımı diye bilinen yetişmiş mühendislerinin geçen senelerde özel sektörü tercih etmelerinden ders aldı. TPAO, yeni iş döneminde yurt dışında 15 bin dolara kadar maaş ödemeyi planlıyor. Alınan duyumlar kapsamında Libya’daki petrol arama faaliyetlerinde görev alması amacıyla 7 bin dolar maaş karşılığında mühendis vazifelendirildi.

petrol mühendisi

Sahaya inen parayı kapıyor

Sahada hizmet veren mühendisin yaklaşık 6 bin liraya civarında  maaş aldığını söyleyen PAO’yayla iletişimi bulunan biri , ” Petrol, doğalgaz ve kaya gazı sondaj ve çıkarma faaliyetleri kapsamında hizmet verecek nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var ” dedi. Yurt çapında geçen sene sonu itibariyle 4 bin 706 personeli bünyesinde tutan TPAO’nun yaklaşık bin 500 mühendis ve yönetici kadrosu bulunuyor. Yurt dışında ise eğitim alması 300 civarında personeli mevcuttur. TPAO’da hizmet veren bir mühendis 3 bin 500 lira civarında maaş elde etmekte.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.