Devamsızlık yapan öğrenciler

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, kentte 2 binden fazla okulda yaklaşık 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, Ankara’nın ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 80’lerin üzerinde bir rakamla Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade etti.

Öğrencilerin devamsızlıklarını çok önemsediklerini dile getiren Aydoğan, bir gün bile okula gidilmemesinin öğrencinin dersten geri kalmasına neden olacağını bu sebeple devamsızlıkları önlemek için çalışma başlattıklarını belirtti.

Aydoğan, Ankara’da, Milli Eğitim Müdürlüğünün Bilgi İletişim Sistemi’ne (BİS) kentteki tüm okulların en küçük sorunlarını bile girdiklerini ve bu sistem aracılığı ile tüm okullarının her türlü sorununun günlük olarak takip ettiklerini ifade etti.

Okul müdürlerinin buraya günlük olarak devamsızlık yapan öğrencilerin kayıtlarını da girdiğini anlatan Aydoğan, ”1 milyon öğrencinin bulunduğu Başkentte her gün yaklaşık yüzde 3-4’lük bir kısım okula gelmiyor. Bu yaklaşık 30-40 bin öğrenciye tekabül ediyor. İllere göre küçük değişiklikler gösterse de bu rakam Türkiye geneli için de aynıdır” dedi.

500 kişilik bir okulda 5-6 öğrencinin devamsızlık yapmasının sorun olarak görülmeyebileceğini ancak bunun toplama vurulduğunda büyük bir rakama tekabül ettiğini dile getiren Aydoğan, ”Devamsızlık çok önemli bir konu. Öğrenci için bir gün bile kayıp. Ankara’da öğrenci devamsızlığı mercek altına aldık. En ayrıntısıyla konuyu inceleyeceğiz. Bu ay içerisinde 2 bin kadar okul müdürüyle ve ilçe milli eğitim müdürleriyle toplantı yaptık. Onlara talimat verdim. Öğretmen kurullarını ayda bir toplayacaklar ve öğrencilerin profilini çıkaracaklar. Bu sorunlar nereden kaynaklanıyor, niye devamsızlık yapılıyor, bunun önlenmesi için neler yapılabilinir. Bunları tespit edeceğiz ve bunu çözeceğiz” diye konuştu.

Gerekli olması halinde ailelerle görüşülerek ve rehberlik servisinden destek alınarak sorunun çözme kavuşturulmaya çalışılacağı vurgulayan Aydoğan, okullara devamın sağlanması için tiyatro, sinema gibi sosyal etkinliklerin düzenleneceğini söyledi.

En çok devamsızlık pazartesi ve cuma
Öğrencinin devamsızlık hakkının bir eğitim öğretim döneminde 45 gün olduğunu hatırlatan Aydoğan, öğrencilerin kimi zaman keyfi, kimi zaman hasta oldukları için kimi zaman da aile sorunları nedeniyle okula gelmediklerini anlattı.

Devamsızlıkların özellikle pazartesi ve cuma günleri ile bayram tatilleri öncesinde yüksek olduğuna dikkati çeken Aydoğan, özellikle lise öğrencileri arasında devamsızlık oranlarının fazla olduğunu vurguladı. Aydoğan, liseler içerisinde ise fen ve Anadolu liselerinde devamsızlık oranının düşük, meslek ve genel liselerinde ise ise daha yüksek olduğunu kaydetti.

Aidata izin veremeyeceğiz
Aidat adı altında okullarda para toplandığına ilişkin bazı şikayetler aldıklarını ifade eden Aydoğan, ”Bunların toplanmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Aile birlikleri yasal olarak kurulmuş tüzel kişilikleri olan kuruluşlardır. Aileler kendi aralarında toplanır okulun ihtiyaçlarını karşılamaya gönüllü olurlarsa burada bir sorun yok. Ancak aidat altında sanki zoraki bir şekilde bir para isteniyormuş gibi olmasına izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.