DES’ten Okullarda Kıyafet Önerisi

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den, kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, öğrencileri önlük ve okul formasına, öğretmenleri de takım elbise, kravat ve gömleğe “mahkum eden darbe mirası kıyafet yönetmeliğinden kurtarmasını” istedi.

Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, Bakan Dinçer’in, öğrencilerin kılık kıyafetinde serbest uygulamalara gidilebileceği sözlerini hatırlattı. Dinçer’den, kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, öğrencileri önlük ve okul formasına, öğretmenleri de takım elbise, kravat ve gömleğe “mahkum eden darbe mirası kıyafet yönetmeliğinden kurtarmasını” isteyen Avcı, her okula göre farklılık gösteren okul önlüğü, forma ve resmi kıyafetlerin ailelerin bütçesine yük ve gereksiz masraf getirdiğini dile getirdi. Eğitim ve bilimin, özgür ortamlarda ve özgür bireylerin kafalarında yeşereceğini vurgulayan Avcı, şunları ifade etti:

“Kıyafet yönetmeliği, tek tip öğrenci ve tek tip öğretmen profili oluşturuyor ve bu da eğitim psikolojisiyle ve pedagojik anlayışla uyuşmuyor. Okullarda ve öğrencilerin zihninde monolitik bir kültür oluşturuyor. Dinçer’in, 30 yıl önce cunta gölgesinde çıkarılan kıyafet yönetmeliğini toptan kaldırmasını istiyoruz. Okulların huzur ve disiplinini tehdit eden unsurları kılık kıyafette aramak, kot pantolonu, uzun saçı ve serbest kıyafeti tehlike olarak görmek en masum ifadeyle statükoculuktur. Adaletli, aydınlanmacı, halkçı, nitelikli, bilimsel, özgür ve demokratik bir eğitim sistemini bu kıyafet yönetmeliğiyle yakalamamız mümkün değildir. Eğitim sistemini çağdaş, eşitlikçi, demokratik ve bilimsel bir forma sokmak için ezber bozan reformlara imza atan Dinçer’i, yeni ve cesur bir adım atarak Türk Eğitim tarihine geçmeye çağırıyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.