Destanın Oluşum Aşamaları Nelerdir

Milletimizin geçmişine dair ipucular veren eserlerden olan destanın oluşum aşamalarının neler olduğunu kısaca ele alacağız.

Destan; Milletleri derinden etkileyen tarihî ve sosyal olaylara ışık tutan genellikle manzum biçiminde yazılan edebî eserlere verilen addır.

Destanlar; ilk çağ sözlü edebiyatı örneğidir. Daha çok ütopik bir şekilde yaşanan olaylar ele alınmıştır. Abartma ön plandadır. İşte destanların oluşum aşamaları ise şunlardır;

1-Doğuş aşaması; Bu aşamada o dönemde yaşama süren milletin hayatında önemli olan tarihi ve sosyal olayların ele alınması aşamasıdır. Aynı zamanda olayların kahramanları da bizzat aktarılır.

2-Yayılma safhası: Bu aşamada, anlatılacak olaylar ve kahramanlık vakaları, sözlü bir şekilde dilden dile aktarılır. Bu sayede bu önemli olaylar şehirden şehre anlatılır ve gelecek yıllara taşınır.

3-Derleme aşaması; Bu aşamada, sözlü bir şekilde anlatılan bir destanı, alanında uzman ve başarılı bir şairin derlemesi ve eser haline dönüştürmesi olayıdır. Ancak bu şairlerin kim olduğu pek bilinmez. Destanlar derlenerek günümüze ulaşır ancak kimin derlediği hiç bilinmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.