Dershanelerin Özel Okula Dönüşümü Başladı

Dershanelerin kapatılması konusunda verilen karar çok uzun bir süre gündemi sarsmış ve çok tartışılmıştı. Çalışma hayatına devam etmek isteyen dershanelerin özel okul olmasının da önü açıldı.

Dershanelerin kapatılması ile ilgili kararlar doğrultusunda Dönüşüm Kılavuzu ve Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği yayınlandı. Özel okul olarak hizmet vermeye devam etmek isteyen dershanelerin sayısı ise oldukça fazla. Özel okula dönüştürülmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuran dershane sayısı 117’ye yükseldi. Henüz başvurmamış dershanelerin büyük kısmı ise devlet tarafından maddi destek yapılması ile ilgili yönetmeliğin yayınlanmasını bekliyor. Dershanelerin özel okula dönüşümü sürecinde 7 ayrı dönemde başvuru alınacak. Verdiğimiz rakamlar ise dönüşüm başvurularının ilk dönemine ait. İlk dönem için oldukça yüksek sayıya ulaşılması da devlet tarafından önü açılan dönüşümün kabullenildiğinin göstergesi.

En Köklü Reform Olmaya Aday

Özel Okullar Derneği’ne üye dershanelerin büyük kısmı en kısa sürede dönüşüm için başvuru yapacak. 2 Haziran’da başlayan dönüşüm sürecinde önümüzdeki eğitim öğretim yılının ilk döneminde üçte iki gibi büyük bir yüzdenin dönüşüm için başvurması bekleniyor. Dershanelerin azımsanmayacak bir kısmı da devletin dönüşüm sürecinde izlemesi planlanan teşvik politikasının netleşmesini bekliyor. Ne şekilde ve hangi koşullarda teşvik yapılacağı soruları cevaplanınca özel okul olmak için başvuran dershane sayısının hızla artması bekleniyor. Dershanelerin kapatılması yönünde çıkan kararın ardından özel okul açılmasının önünün açılmasıyla dershaneler özel okul olmaya kanalize edildi. Özel okula dönüşmek için başvuran dershanelerin sayısı bu şekilde artarsa yaşanan değişim Türkiye’nin eğitim sektöründe yaşanan en büyük yeniliklerinden biri olarak anılmaya başlanacak.

Çok Kritik Adımlar Atılıyor

Karar dershanelerin özel okullara dönüşmesinin önünü açınca özel okullar ile ilgili kurumlar da devreye girdi. Tüm Özel Okullar Kurumları Derneği (TÖDER) de dershanelerin özel okula dönüşüm sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde çalışan kurumlardan. TÖDER’e bağlı olarak çalışan dershanelerin çoğunun lise olarak özel okul hayatına geçiş yapması planlanıyor. Değişimin bu denli büyük olması nedeniyle dershane sahiplerine mümkün olduğunca yardım edilmeye ve kimse mağdur edilmemeye çalışılıyor. Teşvik politikaları da işin içine girince Türkiye’deki özel okul sayısında büyük bir artış yaşanması bekleniyor.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.