Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır

Çalışma Programı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ders çalışma programı nasıl hazırlanır , çalışma programı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir. Öğrenciler genel sınavlara hazırlanırken mutlaka çalışma programına ihtiyaç duyarlar. Kimileri çalışma programlarını rehberlik servisleri, dershaneler gibi aracı kurumlar ile birlikte hazırlarken kimileri de kendi kafasına göre çalışma programı hazırlamaktadır. İki şekilde de hazırlanan çalışma programlarının uygulanma oranı ise çok düşüktür. Çünkü aracı bir kurum ile hazırlanan çalışma programları öğrenciye ağır gelebilirken, öğrencilerin bir heves ile hazırladığı programlar kişiye hitap etmeyebiliyor. Bu sebeple de çalışma programı hazırlanırken çok dikkat edilmesi gereken şartlar vardır. Peki çalışma programı hazırlarken neye dikkat etmeliyiz?

calisma

1) Çalışma programı hazırlayan kişi kendisinin çalışacağı konuları, adeti ve saatlerini daha önceden düşünmelidir. İdeal zamanlarını bularak çalışma programını bunlara göre düzenlemelidir.

2) Çalışma saatleri kesin olmalıdır. Kişi çalışma saatini belirli aralıklar ile yaparsa veya saat dilimi koymaz ise kendini rahat hisseder. Bu yüzden de birçok kez programı tam olarak uygulayamaz ve isteğini kaybeder.

3) Çalışma programı sizin o anki durumunuza göre hazırlanmalı ve aylık olarak düzenlenmelidir. Kişi tek bir program ile genel sınav çalışmasını tamamlayamaz. Öncelikle hafif bir programla başlayıp, yavaş ağırlaştırılmalıdır.

4) Programda en çok dikkat edilmesi gereken şart ise konu ağırlığının eşit olarak dağıtılmasıdır. Kişi YGS veya LYS’ye hazırlanıyorsa programa sayısal ve sözel dersleri iç içe farklı saat dilimlerine dağıtmalıdır. Kişi günde 2 veya 3 defa arada 2-3 saat aralıklarla çalışacak şekilde programını hazırlamalıdır.

eokul-meb.com

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.