Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır?

Aşağıda ders çalışma isteği nasıl kazanılır kısaca olarak ele alacağız.

Ders çalışmak dünyanın en zor işlerinden biridir. Ders çalışmak sorumluluk ister. Ders çalışmak için doğru zamanı ve doğru yeri belirlemek gerekir. Öğrencilerin okulda üstlendikleri sorumluluklar hayatlarını doğrudan etkiler. Çünkü okul eğitim ve öğretim yuvasıdır. İnsanın kendini gerçekleştirmesi için en önemli alanlardan biridir.

Ders çalışma isteği kazanmak için öğrencilerin çaba sarf etmesi ve sabretmesi gerekir. Doğru çalışma yöntemleri bilmek ve çalışma zamanı ile çalışma ortamını doğru ayarlamak ders çalışma isteğinin oluşması açısından önemlidir.

Ders çalışma isteğinin oluşmasında öğrenicinin kendini tanıması da bir etkendir. Nasıl öğrendiğini, konuyu nasıl çalışması gerektiğini ancak o zaman belirleyebilir. Ders çalışma isteğinin oluşmasında dersi sevmek, ders hakkında plan yapmak ve ders konuları hiç kaçırmadan takip edip not almak bir istek oluşturabilir.

Eğer ders çalışmakta zorlanıyorsanız, parça parça halinde konuları zamana yayarak yoğun olmayan içeriklerle çalışmalı, ortamı renklendirmeli, not alırken farklı kaynaklara başvurmalısınız. Ders kaynaklarının zengin içeriklerini incelmek ve kaynaklardan yararlanmak oldukça önemlidir.

Bazı insanlar müzik dinleyerek ders çalışmakta bazıları televizyon izleyerek ders çalışmaktadır. İkisi de yanlıştır. Sağlıklı bir öğrenme ortamında dikkat sadece derse verilmeli ve farklı uyarıcılarla beyin meşgul edilmemelidir. Az olsun öz olsun prensibiyle hareket etmek gerekir. Ders çalışırken bu prensip çok önemlidir.

Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.