Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir?

Aşağıda ders çalışma isteği nasıl gelir kısaca olarak ele alacağız.

Ders çalışmak her öğrencinin sorumluluğudur. Zorunlu olarak eğitim ve öğretimin gerçekleşmesi öğrencilere belli başlı sorumluluklar yüklemektedir. Bunlardan en önemlisi de ders çalışmaktır. Ders çalışmak oldukça zordur. Planlı ve düzenli olarak ders çalışılması gerekir.

Ders çalışma istediği öğrencilerde kendiliğinden oluşmaktadır. Ders çalışmak bir sorumluluk olduğundan ders çalışmamanın da bir bedeli bulunmaktadır. Ders çalışma isteği ancak çabalamakla gelir. Bazı dersleri geçmek çok zordur. Bedeli de zaman olarak çok ağır gelmektedir. Bu nedenle boş zamanların ve öğrencilik yıllarının kıymetinin bilinmesi gerekir.

Ders çalışma isteğinin oluşması için öğrencilerin kendilerini motive etmesi gerekir. Öğrencilerin motivasyonu da ancak ilgi duydukları şeylerle olmaktadır. Öğrenciler ilgi duydukları şeyleri ders materyalleriyle birleştirdiklerinde motivasyonları artar. Bazı öğrenciler renkli notlar tutar, bazı öğrenciler müzik dinleyerek ders çalışır. Önemli olan odaklanmak ve konuyu anlamaktır.

Bu nedenlerle ders çalışırken mola vermek de önemlidir. Bir kişinin odaklanma süresi bir ders saati kadardır. Bu nedenle belli aralıklar hareket etmek ve dersi konu konu bölmek gerekir. Bir şeyi parçalayarak hedefe koymak ulaşılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle ders çalışma isteği de oluşur. Ders çalışma isteğinin oluşmasında ortam da çok önemlidir. Sessiz ve sakin ortamların tercih edilmesi ders çalışma açısından oldukça önemlidir.

Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.