Denizli Nüfusu

Güncel TÜİK Son verilere göre Denizli nüfusu 2018 2019 yılı kaçtır. Bu bilgi sayfamızda son nüfus sayımına göre Denizli nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Denizli toplam nüfusu ile ilgili detayları ve Denizli hakkında kısaca bilgi aktaracağız. Denizli Nüfusu 2012 2018 2019 TÜİK Resmi Bilgi:

2018 2019 Son Nüfus Sayımına Göre Denizli Nüfusu : 950.557

denizli

Denizli Hakkında Bilgi Kısaca:

Denizli ili, konum bakımından Güneydoğu Ege’de bulunur. Horozu ve tekstil ürünleri ile ön plana çıkan bu ilimiz Akdeniz ile Ege arasında bir köprü görevi görmektedir. Şehrin topraklarının bir kısmı Ege, bir kısmı ise Akdeniz bölgesi üzerinde bulunmaktadır.

Milattan önce 261 – 245 yıllarında, Suriye Kralı ikinci Antiokhos tarafından kurulan şehir tarih boyunca Ladik, Tenguzlug, Tonguzlug, Tenguzlug  gibi farklı isimler almıştır. Denizli adının kökeninin de buradan geldiği tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi Seyahatname ‘sinde şehrin etrafında çok sayıda göl, akarsu gibi su kaynakları olduğu için bu adı aldığını söylemiştir.

Kurulduğu yıldan bu yana birçok devletin hakimiyetine giren Denizli’de Türkler il defa 1070 yılında varlık göstermişlerdir.

Yöre ziyaret edildiğinde buranın yerlileri ile mutlaka sohbet etmek gerekir. Bölge halkının duyulduğunda kulağa hoş gelen ve insanı gülümseten kendine has bir şivesi vardır.

Ege’nin en modern yeşil alan parkı olma özelliğine sahip Çamlık Parkı da yine Denizli ili içinde bulunmaktadır.

Denizli Nüfusu ve Denizli Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.