Demokrasinin Temel Nitelikleri Nelerdir?

Aşağıda demokrasinin temel nitelikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Demokrasi, devlet yönetim rejimlerinden biridir. Demokrasi, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim biçimi olarak halkın kendi kendini idare etmesi anlamına gelmektedir. Demokrasi, tarih boyunca şehir devletlerinde uygulanmıştır. Geçmişten günümüze varlığını koruyarak gelişimini de sürdürmüştür.

Demokrasinin temel ilkeleri bulunmaktadır. Temel ilkeler demokrasinin gelişmesini ve yaşanmasını kolaylaştırır. Demokrasinin korunması için de temel ilkelere ihtiyaç vardır. Devlet yapısının hukukun üstünlüğüne dayanan bir sosyal devlet olması da demokratik devletin kurulmasında önemli bir yere sahiptir.

Demokrasinin temel ilkeleri şu şekildedir:

*Yönetime Katılma

*Hürriyet

*Çoğunluk İktidarı ve Azınlık Hakları

*Çoğulculuk

*Hukuk Devleti

Yönetilme katılma hakkı, vatandaşların hakkı olarak yerine gelmesi gereken bir haktır. Bu sayede daha adil bir ortam kurulmaktadır. Hürriyet toplumsal bir değer olarak bireysel hayatımızda da bir dokunulmazlık ve gizlilik hakkı vermektedir. Hürriyet insan haklarının korunması için de çok önemlidir.

Çoğunluk oluşan bir yerde iktidar çoğunluk olurken azınlıkta kalanın haklarının da korunması gerekir. Böylece eşitlik ve hürriyet tam anlamıyla yerine gelir. Hukuk devleti olmak hukukun üstünlüğüne dayanan bir devlet yapısı ortaya koymaktır.

Azınlığın çoğunluğa tahakkümü haksızlıktır. Çoğunluğun azınlığa tahakkümü de haksızlıktır. Bu nedenle her bireyin özgürlük hakkı göz önünde bulundurularak toplumun her kesimi tarafsız ve bağımsız bir şekilde değer yargılarına tabi tutulmalıdır.

Demokrasinin Temel Nitelikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.