Demokrasinin Temek İlkeleri

Demokrasinin temel değerleri, demokrasinin temel unsurları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Demokrasinin temel ilkeleri;

Milli Egemenlik: Milli egemenlik ilkesinde yönetimde millet egemendir. Yani demokraside egemen olan halktır, halkın üzerinde yönetimde bir güç yoktur.

Seçme ve Seçilme Hakkı: Demokrasinin temel ilkelerinden bir diğeri ise vatandaşların seçme ve seçilme haklarının olmasıdır. Devlet yönetimindeki temsilciler halkın oyları ile seçilir ve o kişiye verilen yetkiler sürekli değil süreli olur.

Özgürlük: Bireylerin, diğer bireylerin özgürlüklerini kısıtlamadan istediğini dilediği gibi yapmasıdır. Ancak hiç kimse özgürlüğü için bir başka kimsenin özgürlüğünü gasp etme gibi bir hakka sahip değildir.

Eşitlik: Demokraside ülkenin tüm vatandaşları kanun önünde eşittir ve tüm vatandaşlar tüm haklardan eşit olarak faydalanma hakkına sahiptir.

Hoşgörü: Demokraside hoşgörü esastır. Dili, dini, ırkı farkı olan insanlar birbirine hoşgörülü davranmak durumundadırlar.

Kuvvetler Ayrılığı: Demokraside kuvvetler ayrılığı ilkesi esastır. Yani yasama, yürütme ve yargı kuvvetleri ayrı ayrı yetkili olan organlar tarafından yürütülmektedir.

Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.