De Ekinin Kullanımı

De ekinin kullanıldığı yerler, de ekinin kullanım alanları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkçede “de” eki hem bağlaç hem de hem ek olmak üzere iki şekilde kullanılmaktadır. Ancak çoğu zaman “de” eki ses ve kullanış özelliklerinden dolayı karıştırılmaktadır. Bu nedenle de de bağlacını ve de ekini iki farklı şekilde inceleyeceğiz;

“de” Ekinin kullanımı;

Ad durumunda bulunan isimlere eklenen “de” eki bulunma ve kalma hali anlamı vermektedir. “de” eki kendinden önce gelen kelimeye bitişik yazılmaktadır. Örneğin; okulda, evde, yatakta v.b.

“de” eki hem ünlü uyumu kurallarına hem de ünsüz benzeşmesi kurallarına uymaktadır.

“de” Bağlacının kullanımı;

Bağlaçlar Türkçede cümleleri birbirine bağlarlar. Bağlaç olan “de” eki kendinden önce gelen kelime ile ayrı yazılmaktadır. “de” bağlacı kullanıldığı cümlede kendinden önce gelen kelimeye eşitlik, benzerlik ve katılma anlamı yüklemektedir.

Örneğin;

Ahmet de geldi. (Katılma anlamı katmıştır.)

Sen de benim gibi mutlusun. (Eşitlik anlamı katmıştır.)

NOT:

Bir cümlede yer alan “de” ekinin bağlaç mı ya da ek mi olduğunu anlamak için “de” eki cümleden çıkarılır. “de” eki cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamı bozulmuyorsa bağlaçtır. Ancak “de” eki cümleden çıktığında anlam tamamen bozuluyorsa buradaki “de” ektir.

De Ekinin Kullanıldığı Yerler Örnekler, De Ekinin Kullanımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.