Çuvaldızı Kendine İğneyi Başkasına Batır Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda dilimizde sıklıkla kullandığımız atasözlerinden olan ‘çuvaldızı kendine iğneyi başkasına batır’ hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Bir kimse kendi hoşlanmadığı davranışları başkasına yapmamalıdır. Yada önce empati kurmalı buna göre karar vermelidir. Empati başkalarını anlamamıza yardımcı olacaktır.Kötü bir durum karşısında insanların ne gibi tepkiler verebileceğini kendimizi o insanın yerine koyarak düşünmeliyiz.  Örneğin; birisini kötü yönde eleştirmeden evvel bizi biri eleştirdiğinde neler hissettiğimizi düşünmeliyiz. Kendimizin böyle bir şeye ne kadar üzüldüğümüzü bilirsek karşı tarafa da böyle davranmayız.

En ufak bir olumsuzlukta bile ne kadar büyük üzüntüler ve sıkıntı yaşadığımızı düşünerek başkalarına davranışlarımızı ona göre belirlemeliyiz. Başkasına bir kötülük yapmadan önce benzerinin bizde bırakacağı etkiyi düşünmeliyiz.

İyi insan; kendinin hoşlanmadığını kimseye yapmayandır. Bu gibi durumlar karşısında, tasarladığımız kötülüğün benzerinin hatta daha hafifinin bize yapıldığını düşünürsek, kötülük yapmaktan vazgeçebiliriz. Çünkü kötülük yapan karşılığında mutlaka kötülük bulacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.