Cümle Çeşitleri Ana Başlıkları

Sevgili eokul-meb.com takipçileri bu bilgilendirmemizde sizlere cümle çeşitlerini ana başlıklar halinde açıklamaya çalışalım. Cümleler esas olarak yapı bakımından çeşitlilik gösterir ve yapıya bakarak cümleler sınıflandırılır, öğelerinin dizilişine göre de cümleleri isimlendiririz. Bunun yanında cümlenin temel öğesi olan yüklemin bildirdiği olumlu, olumsuz, soru, olumsuz soru şekillerine göre de cümleler ayrılabilir

Bir cümlede yüklem ya fiil veya isimdir Yapı ve anlam özelliklerinden hareket edilerek cümleler,

a)      Yapılarına göre (Basit. Birleşik, Sıra Cümleler),

b)      Anlamlarına göre (Olumlu, Olumsuz, Olumsuz Soru Cum

c)      Dizilişlerine göre (Kurallı, Devrik Cümleler),

d)      Yüklemlerine göre (Fiil ve İsim Cümleleri) diye bolum

Kelimelerin, çekim ekleri ve edatlar gibi yardımcı öğeleri meydana getirdikleri anlamlı yapı, cümleyi oluşturur. Kelimeler arasında kurulan anlam ilişkisini sonuçta bir yüklem bütünler. Yüklem olmadan cümle tamamlanmış sayılmaz. Cümleden çıkarılacak hüküm ancak yüklemle sağlanır. Demek ki cümlenin en belli başlı öğesi yüklemdir ve cümlelerin sınıflandırılmasında birinci derecede rol oynar.

Cümleleri türlere ayırma işlemleri çoğunlukla yüklem esas alınarak yapılır. Yüklem, çok yönlü olduğu için cümlenin yapısı, sahip olduğu bu çok özelliğe göre sınıflandırılır.

Yüklemin yalın olması,birleşik fiil olması, olumlu veya olumsuz olması, soru veya olumsuz soru şekillerinde bulunması, isim veya fiil olması, çatısında birtakım değişikliklerin yapılabilmesi, ona çok yönlü nitelikler kazandırmıştır.

eokul-meb.com (Kaynak Gösteriniz )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.