Cumhuriyet Üniversitesinde Geri Dönüşüm Projesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler tarafından toplumda farkındalık oluşturmak adına çok anlamlı bir projeye imza atıldı. ‘Bir Sosyal Sorumluluk Tasarımı Olarak Geri Dönüşüm’ projesi Cumhuriyet Üniversitesinde eğitim veren dört ayrı fakülte ortaklığı ile hayata geçirildi.

Projenin başkanlığını Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Şadiye Tek yapmakta. Bu faydalı proje ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES programı sponsorluğuna alındı. Proje, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde hayata geçirildi. Proje kapsamında bu fakültelere kağıt, plastik ve metal türü atıklar için farklı farklı şekilde 230 geri dönüşüm kutusu konuldu. Ayrıca bu geri dönüşüm kutularının kullanılmasını teşvik etmek amacıyla fakültelere  pankartlarda asıldı.

Bu çalışma sayesinde toplumumuzda geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmanın hedeflediklerini açıklayan Araştırma Görevlisi Şadiye Tek, “Çalışmanın hayata geçirilmesindeki en büyük amaç geri dönüşüm alışkanlığını grafik tasarım araçlarıyla desteklemekti. Bu nedenle projeyi iddialı görsellerle destekleyip ses getirmesini amaçladık.  Ayrıca geri dönüşüm kutularını fakültelerdeki derslik alanı ve personel katı gibi tüm noktalara yerleştirdik. Bu sayede öğrenci ve personellerin kağıt ve ambalaj atıklarının geri dönüşüme gönderilmesi ve hayata tekrar kazanılmasını sağladık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.