Cumhuriyet Halk Fırkası Nedir

Cumhuriyet halk fırkası özellikleri, cumhuriyet halk fırkası kuruluşu konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

TBMM, 23 Nisan 1920 tarihinde toplanmıştır ve düşman işgalinden kurtulan yeni Türk Devletinin temelleri atılmıştır. Milli mücadele Türk milleti tarafından başarıyla gerçekleştirildi ve ardından TBMM toplanarak yeni Türk devleti kuruldu fakat Türk devletinin kurulmasının ardından iç siyasette nasıl bir yol izleneceği hakkında bir çok görüşler ortaya atıldı. Avrupalı devletler meclisteki bu tartışmaları fırsat olarak gördüler ve Lozan görüşmelerini kesip beklemeye geçtiler.

TBMM bu karışıklıkların ardından seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Mustafa Kemal Atatürk ise yeni meclisin inkılapçı yani yenilikleri destekleyecek kişilerden meydana gelmesini öngörüyordu. Bu sebeple de Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında dokuz ülkenin kapsamında bir program kaleme alındı. Böylece yeni meclis için adaylar belirlendi. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin görevini tamamladığını düşünen Mustafa Kemal Atatürk, 9 Eylül 1923 gününde Halk Fırkasını kurmuştur. Ardından bu partinin bir kesim için değil tüm halkın ortak menfaatleri için çalışacağını öne sürerek Halk Fırkası’nın adı “Cumhuriyet Halk Fırkası” adını almıştır.

Cumhuriyet Halk Fırkası Nedir, Cumhuriyet Halk Fırkası Hakkında Bilgi Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.