Cumhuriyet Dönemi Öğretici Metinlerin Özellikleri

Cumhuriyet Döneminde deneme, makale, gezi yazısı, anı, fıkra, eleştiri, günlük gibi öğretici metinler kaleme alınmıştır.

Cumhuriyet Dönemi Öğretici Metinlerin Özellikleri:

  • Bu dönemde öğretici metinler konusunda çok büyük adımlar atılmıştır ve deneme, makale, gezi yazısı, anı, fıkra, eleştiri eserlerinde önemli eserler verilmiştir.
  • Bu edebi eserlerde yazarlar okurlara bilgi vermeyi, düşündürmeyi, açıklama yapmayı amaçlamıştır. Bu amaçlar doğrultusunda metinlerin dil ve anlatımı, eserlerde kullanılan motifler şekillendirilmiştir.
  • Günlük konuşma dilindeki Türkçe kelimeler, halk söyleyişindeki tamlamalar kullanılmıştır; Arapça ve Farsça sözcüklere yer verilmemiştir.
  • Cumhuriyet Dönemi yazarları yazdıkları öğretici metinlerde terim ve kavramları günlük hayatta kullanılan kelime ve kelime gruplarını kullanmayı tercih ederek anlatım yönünden güçlü ve anlaşılır eserler vermeyi hedeflemişlerdir.
  • Cumhuriyet Döneminde kaleme alınan Türk edebiyatı öğretici eserlerinde yazı dili günlük konuşma diline yaklaştırılmıştır, açık ve sade bir dil kullanılmıştır böylece eserler daha çok okuyucuya ulaşmıştır ve daha fazla okuyucu kitlesi eserlere ulaşıp anlayabilmiştir.

Cumhuriyet Dönemi Öğretici Metinleri Özellikleri Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.