Çölyak Hastalığı Üniversitede Ders Konusu Oldu

Çölyak Hastalığı Boğaziçi Üniversitesinde ders konusu oldu. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Sibel Akmehmet Şekerler konuyla ilgili şu şekilde açıklama yaptı; ” Ülkemizde ve insanlar arasında çölyak hastalığı hakkında bilgi eksikliği çok fazla. Bu yüzden bu bilgi eksikliğini gidermek adına çölyak hastalığını üniversitemizde ders konusu olarak işleme kararı verdik. Dersimiz, Çölyakla Yaşam Derneği ile birlikte yürüttüğümüz bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında müfredatımıza alındı. Ayrıca üniversitemiz, TBMM’de çölyak hastalığı hakkında yapılan araştırmalara da büyük destek veriyor.” dedi.

Çölyak hastalığı hakkında topluma ve öğrencilere bilgi vermek ve hastalığın detayları ile ilgili çalışmalar yapmak amacıyla 2017-2018 akademik yılının güz döneminde Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Sibel Akmehmet Şekerler tarafından işlenen ders bir sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Çölyak hastalığının ders olarak işlenmesine ek olarak farkındalık sağlanarak glutensiz ürünlerin geniş kitleye hitap etmesi için çalışmalar başlatıldı. Bunun ilk hamlesi Boğaziçi Üniversitesi yemekhanesinde öğrencilere glutensiz ekmek sunulmasıydı.

Çölyak hastalığının henüz kesin bir çözümü keşfedilmiş değil. Çölyak hastaları için sunulan en büyük çözüm hayatı süresince gluten tüketmemek glutensiz ürünlerle yaşamlarını sürdürmeleri… Çölyak hastalığı ile ilgili ders alan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bu hastalıkla ilgili gönüllü olarak faaliyet gösteriyor ve çölyak hastalarının hayat kalitesini artırmak için faydalı çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.