Coğrafyanın Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi Nedir

Yaşamımıza ışık tutan coğrafyanın hayatımızdaki yeri ve öneminin ne olduğunu kısaca sizlerle paylaşacağız.

Coğrafya; ülkelerin bulunduğu jeopolitik konumların göz önünde bulundurularak yeni yaklaşımlar geliştirmesine yardımcı olan bir bilim dalıdır.

Coğrafya bilimi sayesinde insanlar yaşadıkları doğayı, dünyayı, ülkeyi tanıma fırsatı bulur. Aynı zamanda doğal ve beşeri olayların neler olduğunu kavramamıza yardımcı olur. Coğrafya bilimi sayesinde harita okuma kabiliyeti, gözlem kabiliyeti, arazi çalışma kabiliyeti, coğrafî sorgulama kabiliyeti, tablo, grafik hazırlama ve yorumlama kabiliyeti, zamanı algılama kabiliyeti, değişim ve sürekliliği fark etme kabiliyeti gelişmektedir. Coğrafya bilimi sayesinde yaşam kolaylaşır, ülkemizin kalkınmasında severek sorumluluk almayı isteriz, yurdumuzun Dünya üzerindeki yerini ve önemini kavrarız, yurdumuzun yer altı ve yer üstü kaynaklarını tanırız, ülkemizin kaynaklarını bilinçli bir şekilde kullanmayı öğreniriz, yurdumuzun ve Dünyamızın ekonomik ve beşeri yapısını öğreniriz, komşu ülkeleri ve ülkemizin çevresindeki dost ve düşmanlarının bulundukları yerleri öğreniriz.

Coğrafyada olayların neden – sonuç ilişkisi içinde işlenmesi kişilerin öğrenme kabiliyetini artırmaktadır. Bu sayede güncel olaylar takip edilir ve kolayca akılda tutulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.