Coğrafya Neden Diğer Bilim Dallarından Yararlanır

Bir yer bilimi olan coğrafya, bir çok alt bilim dallarından oluşur ve diğer bilimlerden yararlanır. Bu yazımızda sizlere coğrafyanın diğer bilimlerle ilişkisi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Coğrafya bilimi, bir çok alanı olan bir bilim dalıdır. Nüfusun yeryüzünde dağılışı, iklim, ekonomik faaliyetler, yer altı kaynakları, yer coğrafyası, fiziki coğrafya gibi konular bu bilim dalının alanı içerisindedir. Bu nedenle de coğrafya bir çok alt kolu olan bir bilimdir.

Coğrafya, yer küreyi incelerken fizik, biyoloji gibi bilimlerden de faydalanır. Bazı alanlarda bulunan hayvan fosilleri diğer canlı fosilleri incelenirken ise yine diğer bilimlerden faydalanılır. Ayrıca bu bilimin matematik ile de ilgisi vardır. Mesela; Güneş’in kendi etrafında ve dünyanın etrafında dönüşü hareketlerinin sayısal verilerini saptayıp ortaya koymak amacıyla matematik biliminden çok kez yararlanılır.

Kısacası; bir çok alt kolu olan coğrafya biliminin hemen hemen her bilim dalı ile uzaktan ya da yakından ancak mutlaka bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu durum coğrafyanın konu alanının geniş olmasından kaynaklanmaktadır.

Coğrafyanın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.