Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkisi

Coğrafi keşiflerin osmanlıya olumsuz etkileri, coğrafi keşiflerin osmanlıya etkileri pdf konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Coğrafi keşifler tarih sahnesinde oldukça önemli olan, tüm insanlığı ilgilendiren ve etkileyen, evrensel bir tarihi olaydır diyebiliriz.

Coğrafi keşiflerin osmanlıya etkisi;

– Coğrafi keşifler sonucunda Osmanlı Devletinin hakimiyetinde olan Akdeniz Limanları ticarette önemini kaybetmiştir. Fakat buna rağmen 1869 yılında Fransızlar’ın Süveyş kanalını açması ile birlikte Akdeniz Limanları tekrar eski önemini kazanmıştır.

– Coğrafi keşifler sonucunda Müslüman olan ülkeler ekonomik zarara uğramıştır. İslam ülkelerine yoksulluk gelmiş, Türkistan Hanlıkları ise zayıflamış, Rusların da baskısıyla yıkılmaya daha da yaklaşmıştır.

– Osmanlı Devleti, coğrafi keşiflerin gerçekleşmesinden önce ipek ve baharat yollarına hakimdi ve bu ticaret yollarından gelir sağlıyordu ancak coğrafi keşiflerin meydana gelmesi ile birlikte Osmanlı Devletinin hakimiyetinde olan ipek yolu ve baharat yolu önemini kaybetmiştir.

– Coğrafi keşiflerin ardından Osmanlı devleti ekonomisini düzeltmek için Avrupalı Devletlere ticari ayrıcalıklar (kapitülasyonlar) vermek durumunda kalmıştır.

– Coğrafi keşifler sonucunda keşfedilen yeni yerlerden elde edilen değerli madenler Avrupa ülkelerine getirildi ve Avrupa devletleri Merkantalist bir politika ile Osmanlı Devletinde bu değerli madenleri çok pahalıya sattılar ve böylece Osmanlı devletinde Enflasyona yani fiyat devrimine neden oldular.

– Coğrafi keşifler sonucunda Osmanlı devletinde kervan yollarında çalışan işçiler ve zanaatkarlar işsiz kalmışlardır ve ekonomileri bozulmuştur. Bu durum da Osmanlı devletinde ekonomik sıkıntıların neden olduğu Celali İsyanları’na ortam hazırlamıştır.

Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkisi, Coğradi Keşiflerin Osmanlı Devletine Etkileri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.