Coğrafi Keşiflerin Başlamasında Etkili Olan Faktörler

Aşağıda coğrafi keşiflerin başlamasında etkili olan faktörler kısaca olarak ele alacağız.

Coğrafi keşifler, dünya tarihinde bir dönüm noktasıdır. Doğuda yaşanan ekonomik ve ticari gelişmelerle birlikte yaşanan diğer toprak fetihleri batı dünyasında farklı yansımalara neden olmuştur. Dünya coğrafyasında yeni toprakların bulunması ve fethedilmesi coğrafi keşiflerin yaşanmasına neden olmuştur.

Coğrafi keşifler, batı dünyasının gelişmesine neden olmuştur. Coğrafi keşiflerin yaşanmasında Osmanlı Devleti’nin siyasi emelleri ve hareketleri etkili olmuştur. 16. ve 17. yüzyılda dünya coğrafyasında yaşanan değişiklikler yeni bir arayışın girilmesine neden olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethederek Karadeniz ticari yollarına hakim olması, devamında Mısır’ı fethederek Akdeniz ticari yollarına hakim olması ve denizler üzerindeki adalara hakim olarak limanlara hakim olması ekonomik anlamda gelişmesine neden olurken batı dünyasının bu anlamda bunalımlar yaşamasına neden olmuştur.

Doğuda yaşanan gelişmeler, batıda gemicilik faaliyetlerinin gelişmesi, denizcilik faaliyetlerinin artması, pusulanın icat edilmesi ve geliştirilmesi, barutlu aletlerin silah olarak kullanılmaya başlanması karşı bir hareket oluşturarak bakir toprakların batılılar tarafından fethedilmesine neden olmuştur.

Özellikle İspanya ve Portekiz limanlarından kalkan gemilerin Kuzey ve Güney Amerika’nın bulunmasına neden olmuştur. Gemicilik faaliyetlerinin gelişmesi ve pusulanın geliştirilmesi coğrafi keşiflerin olumlu bir sonuca varmasını sağlamıştır. Böylece batı dünyası ilerleme yaşarken, doğu dünyasında da ekonomik buhranlar yaşanmaya başlanmıştır. Duraklama ve gerileme dönemlerine girilmiştir.

Coğrafi Keşiflerin Başlamasında Etkili Olan Faktörler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.