Çocukların Diş Sağlığı İçin Önemli Haber

Çocukların Diş Sağlığı İçin Önemli Haber hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Çocuklarda süt dişleri şekerli besinler nedeniyle daha da çabuk çürümekte bu nedenle daha dikkatli olunmalı.

Diş sağlığında ilk basamak çocukluk ve bebeklik döneminde atılır. Diş hekimi Murat Boz çocuklarda diş temizlenmesi ve sağlığı ile ilgili olarak anne babalara büyük sorumluluk düştüğünü belirtti. Eğer elma, havuç gibi gıdaları ısırarak tüketirlerse dişlerinin hem temizleneceğini hem de daha sağlıklı diş etleri olacağını vurguladı.

Süt dişlerinin neredeyse kalıcı diş gibi değerli olduğunu belirten uzmanlar en çok da 5-6 yaşlarındayken beslenme alışkanlığının diş sağlını etkilediğini söylüyor.

Aileler sağlıksız besinlerin tüketimini azaltmalı diyen Boz, ” Genelde ana öğünlerin ardından alınan şekerli besinlerden sonra ağız iyice temizlenmeli. Ara öğünlerde ise asitli ve tatlı besinlerden uzak durulmalı. Sağlıklı bir beslenme için meyve ve meyve sularının ardından su tüketilmeli. Elma, havuç gibi besinler ise ısırılarak yenmeli.” açıklamalarında bulundu.

Çocuklarımızın 6 yaşlarında iken diş çıkarttığını belirten Boz, özellikle bu dönemde ebeveynlerin çocukları desteklemesini, diş hekimi kontrolüne götürmesini önerdi. Fırçalama eğitiminin bu dönemde verilmesi önemli. Bu nedenle koruyucu diş hekimliği ilk dişin çıkmasından 6 ay sonra başlamalı, ömür boyu da sürdürülmeli.

Çocukların Diş Sağlığı İçin Isırmalarına İzin Verilmeli hakkında yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.