Çocuğunuz Epilepsi Riski Altında Olabilir

Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Beyin Ve Sinir Cerrahisinden Prof. Dr. Gökhan Kurt Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamalarda epilepsinin beyinde meydana gelen normal olmayan elektrik akımlarının kişideki davranışsal etkileri olduğunu açıklayarak yaşamı boyunca bir kere bile nöbet yaşayan bir insanın epilepsi hastası sayılmayacağını vurguladı.

Eğer hasta ikinci bir nöbet geçirirse tanı koyulduğunu söyleyen Kurt insanların yaşamında bir kere nöbet geçirme hakkının bulunduğunu söyledi. Dünya nüfusunun yüzde birlik bir bölümü epilepsi hastası. Ülkemizde ise bu sıklık binde bir ile binde 10 arasında değişiyor.

Epilepsi beyinde meydana gelen yapısal ve hücresel bozulmalara ek olarak ateşten sonra meydana gelen havaleler, kaza sonrasındaki beyin travmaları, tümör gibi sebeplerle de meydana gelebiliyor. Beyinde oluşacak herhangi bir bozulma epilepsiyi tetikliyor.

Ülkemizde ve dünyada kanserojen ve tümör tetikleyici etkenlerin git gide arttığını vurgulayan Kurt bundan dolayı meydana gelen bozulmalar ile nöbetlerin de arttığını söyledi. Aynı zamanda hastalığın temelinde genetik etkenler de yer aldığından hastaların çocukları ve aile bireyleri de doktor kontrolünden geçmeli.

Uzun süre boyunca bilgisayar ve televizyon ekranına bakmak, görsel uyaranlar sebebiyle nöbet sıklığının arttığını belirten Kurt bu sınırın epilepsi olanlarda sağlıklı insanlara göre daha da düşük olduğunu söyledi. Hastalardaki uyku düzenlerinin de bozulduğunu belirten Kurt aşırı çay, kahve ve sigara alımının risk etmeni olduğunu söyledi.

” Aşırı uyarıcılar da nöbeti tetikliyor. Son yıllarda teknolojideki gelişmeler ile çocuklarımız ekran başında tüm gününü geçiriyor. Bu etkenler nöbet potansiyeli olan bireyler için riski arttırıyor. Yalnızca çocuklar değil erişkin bireyler de uzun süre ekran karşısında kalmamalı.”

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.