Çocuğun Derslerdeki Başarısızlığının Sebepleri

Bugün velilerimize eğitimci gözüyle , bir çocuğun okul derslerindeki başarısızlığının sebeplerini irdeleyeceğiz. Çocuk derslerde neden başarısız olur. Bu durumun ana sebepleri ve dış etkenler nelerdir ?

Her Çocuk Aynı Değildir

Öncelikle bütün velilerin bilmesi gereken bir husus var ki, her öğrenci aynı yapıda değildir. Çocuklar birbirinden farklı fiziksel ve ruhsal gelişim gösterirler. Kalıtsal ve çevresel faktörlerin etkisiyle öğrencilerin derslerine yoğunlaşma ve ilgi gösterme eğilimleri haliyle birbirinden farklılık arz eder. Bu noktada, bir çocuğun başarısı ya da başarısızlığını başka bir çocukla kıyaslamak son derece yanlış bir adımdır. Çocukları kendi kapasiteleri çerçevesinde değerlendirmek gereklidir.

Çocuğum Neden Başarısız

Kalıtsal özellikleri bir kenara bıraktığımızda elbette ki öteki faktörler de çocuğun başarısını maksimum seviyede etkiler. Nedir bu faktörler ? Çocuğun arkadaşları, aile içi durumu , ihtiyaçları, sorunları, hazır bulunuşluk derecesi vb. durumlar , başarıyı doğrudan etkileyen unsurlardır.

Çocuk arkadaşlarına göre derslerde başarısız ya da derslere ilgisiz kalmışsa, bunu öncelikle çocuğunuzla konuşarak sorunun kaynağını bulmaya çalışın. Arkadaşları , öğretmeni, aile sorunları, gereksinimleri size mutlaka ipucu verecektir.

eokul-meb.com

1 yorum

  1. biz herkesten çok yoruluyoruz hem çok çalışmamızı istıyorlar hem de onlara daha konsantre bile olmadan bizi dersten ayırıp iş yaptırıyorlar.nasıl başarılı olabiliriz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.