Çocuğum Ders Çalışmıyor Ne Yapmalıyım

Ne Yaptıysam Çocuğum Ders Çalışmıyor Ne Yapmalıyım Diyenlerden misiniz?

Çocuğunuzun ders çalışmasını bir sorun haline getirmeyin, korkulacak bir şey değil çözümü olan bir problem. Çocukların  ders çalışmalarını kolay hale getirecek bir kaç küçük öneriye ihtiyaç vardır. Şimdi sizlere vereceğimiz bir kaç tavsiye sayesinde çocuklarınızın ders çalışma isteği artacaktır.

Çocuklar kendi başlarına sorumluluk duygularına sahip değildirler. Çocuklara sorumluluk yüklemek ise, şiddet veya emir vermekten geçmez. Bir çok ailenin tavrı bu konuda oldukça yanlıştır.

özel okul teşvik paketi

Peki çocuğumuza sorumluluk kazandırmak adına neler yapabiliriz?

1- Çocukların kendi yapabilecekleri işleri, kendilerinin yapmasını engellememeliyiz. Ancak bunu yaptırırken üslubumuza dikkat etmeliyiz. Şefkat gösterip, nasıl yapması gerektiğini anlatmalıyız.

Bu tip bir kaç, rehberlik ettiğimiz olay sayesinde çocuğumuzun kendine güveni gelecektir ve hayattaki mutluluğu artacaktır.

2- Yaptığı hatalardan ders çıkarmasına izin vermeliyiz, hatalarını çok eleştirel ve kızgın bir dil kullanmadan söylemeliyiz. Mesela yanına aldığı bir nesneyi bırak demenize rağmen yanına almış ve taşıyamayıp size vermeye çalışınca almamalıyız , kendi hatalarından ders çıkarmalarına izin vermeliyiz.

Ancak çocuğa bunu anlatırken , bir düşman gibi veya bak dedim sana şeklinde tepeden bakarak değil, şefkatli bir hava ile söylemeliyiz.

Dersler ile alakalı olarak da sürekli başında çalış, çalış diye baskı unsuru oluşturmak yerine, çocuğa sevgi ile yaklaşıp, ben sana çok değer veriyorum ve bu sebeplerden ötürü ders çalışmanı ve başarılı olmanı istiyorum şeklinde konuşmalar yapmalıyız.

Günlük planlarını yapabilmek ve çalışmasına dair kararları almasına yardımcı olmak adına internette bulunan okul başarısı ile ilgili yazıları takip edebilirsiniz. Yazımızda bulunan tavsiyeleri dikkate alarak, çocuğunuzun kişiliğine ve aile yapınıza uygun kararlar alınız. Mükemmeliyetçi olup uygulaması imkansız kararlar alıp çocuğunuzu boğmayın.

Aldığınız kararlar doğrultusunda planlarınızdaki küçük farkları büyütmeyiniz, her sapma olduğunda bunu büyük bir olaymış gibi dile getirmeyin. Kararlarınızı bir kenara not edin ve gerektiği taktirde çocuğunuzla toplu bir konuşma yapın. Değerlendirmeleriniz yaptığınız zamanda da yıkıcı olmayın. Çocuğunuza değer verdiğinizi söyleyin, ancak karşılığında ondan bir beklenti içindeymişsiniz gibi konuşmayın. Çocuğunuzun başarı ile yaptığı davranışlarda onu takdir edin.

Son olarak bunu asla aklınızdan çıkarmayın: başarıya giden yol sabır ve çalışma gerektirir.

Sizler de Çocuğum Der Çalışmıyor Diyorsanız Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.