Çipli Kimlikler Ne Zaman Alınacak Özellikleri Nasıl Olacak

Çipli kimlikler ne zaman alınacak özellikleri nasıl olacak hakkında bilgi kısaca

Parmak ve damar izi barındıran yeni kimliklerin güvenli olup olmadığı tartışmaları çıktı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 4 Ağustos’ta yeni kimlikler için yapılacak ihalelerin şartnamesi gündeme geldi. 3 yıl içinde yürürlüğe girmesi planlanan parmak ve damar izi verileri içeren kimlikler tüm kişisel bilgileri bulunduracak. Ancak bu durum paralel yapının ve ABD’li şirketin kişisel bilgilerimize erişmesine izin veriyor. 77 milyon Türk vatandaşının tüm kişisel bilgilerinin ABD’de bulunan M2SYS firması aracılığıyla korunacak. Ancak ihalede bulunan şartların bazıları da paralel yapının kimlik bilgilerine büyük bir vurgun yapmayı düşündüğü sinyalini veriyor.

ÖNCEDEN KARAR VERDİ

Parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi damar izi gibi bilgileri bulunduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yeni kimlik kartları paralel yapının etkili olduğu düşünülen TÜBİTAK’ın hazırladığı şartname ile ihaleye çıktı. Milli olarak gizliliğinin korunması gereken bilgiler için TÜBİTAK ABD’de yer alan M2SYS isimli firmada karar kıldı. Bu firmayla uyumlu bir şartname imzalandı.

BİLGİLER AMERİKA’YA

77 milyon Türk vatandaşının kimlik değişimi ile alınan tüm özel bilgileri veritabanına yüklenecek. TÜBİTAK ise yetkisini kullanarak ABD istihbaratının en sağlam bilgi kaynaklarından biri olan Oracle firması ile saklanmasında karar kıldı. Karar kılınan tüm sistemlerin ihaleden önce TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından saptandığı ortaya çıktı. bu dönemde ilgili birimin başkanlığını yapan kişi ise 17 Aralık operasyonu sonrasında Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu birçok kriptolu telefon dinlemesinden sonra görevden alınan Hasan Palaz idi.

TÜBİTAK: İHALE İPTAL EDİLMELİ

Ortaya çıkan durumun ardından TÜBİTAK üst düzey yetkilileri bu olayın önceki yönetim zamanında gerçekleştiğini ve durumun düzeltilmesi için ihalelerin iptal edilmesi gerektiğini savunuyor.

Çipli Kimlikler Ne Zaman Alınacak Özellikleri Nasıl Olacak Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.