Çin Seddinin Türkler İle İlişkisi Nedir

Çin Seddi Türklerle alakası var mı, Çin Seddinin Türkler ile ilişkisi nedir kısaca bilgi

Çin seddi, Çin imparatoru olan Si-Hunagti’nin yaptırdığı ve Liaotung Körfezinden başlayarak Kansu eyaletine kadar uzanan devasa bir Çin mimarisidir.

Çin seddi, 5000 km uzunlu, 5-10 m yüksekliği, 5-8 m genişliği olan bir yapıttır. Kalın surların üzerinde her 200 adımda bir 12 m uzunluğunda küreler mevcuttur.

çin seddi

Çinlilerin çin seddini yaptırma nedenlerinde farklı farklı yorumlar yapılmaktadır. Ancak şu bir gerçektir ki bu çin seddinin yapılmasının bir nedeni de Çinlilerin Türk ve Moğol işgallerinden korkmalarıdır. Tüklerden ve Moğolların istilalarından savunmak amacıyla Çin seddi yapılmıştır.

İstilalardan korunmak amacıyla Çin seddi yapılmış olsa da Çinliler istilalardan kurtulamamışlardır. Türk ve Moğolların istilaları bu Çin seddine kadar devam etmiştir.

M.Ö 211 yılında ilk olarak Türkler Çin seddini aşmışlardır. Daha sonra ise 1644 yılında Mançu istilasında Moğollar tarafından aşılmıştır.

Çin seddi, çin mimarisinin önemli bir mimari eseridir. Çin seddi’nin, 15.-16, yüzyıllar arasında onarım işlemi yapılmıştır.

Çinlilerin, Çin seddini inşa etmesinin tabi ki ilk nedeni askeri ve siyasi kaygılardır. Yani, Türklerden gelen saldırılardan korunmak istemişlerdir. Fakat Çin seddi’nin yapılmasının tek nedeni budur diyemeyiz. Çinliler ayrıca göçebe olarak Çin’e gelenlerle arasına sınır koymak amacıyla Çin seddini inşa etmiştir.

Çin Seddinin Türkler İle İlişkisi Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.