Çıkmadık Canda Umut Kesilmez Atasözünün Anlamı

İnsanlar hayatları boyunca bir çok olayın içinde kendilerini bulurlar; kimi zaman zorlanırlar, üzülürler ve bir şeyler yapmak için çabalarlar kimi zaman ise bazı işlerin üstesinden kolayca gelirler tabi bu sırada çevrelerindeki insanların desteğini de alırlar.

İnsanlar başaramadıkları işler için bazen karamsarlığa düşerler ve umutsuz davranırlar; başaramayacaklarını düşünürler. Ancak bir insanın içinde umut var ise o insan bir şekilde hayata bağlanır ve başaramadığı işleri gün gelip bir gün başarabileceğine inanır. Yeryüzünde yaşan en yoksuldan en zengin insana kadar tüm insanlarda umut duygusu vardır fakat umut duygusunun derecesi kişiden kişiye değişir.

Hasta olan ve ölüm döşeğinde olan bir kişinin bile yaşamak için bir umudu vardır çünkü henüz ölmemiştir ve belki de daha da yaşayacaktır çünkü bunu Allah bilir bu durum da sağlık umududur. Hasta kişi ve çevrelerindeki insanlar onun iyileşmesi için umut eder ve ölene kadar da bu umutları kesilmez. Böyle durumlar için de “Çıkmadık candan umut kesilmez” atasözü hem gerçek hem de mecazi anlamıyla kullanılmaktadır.

Çıkmadık Candan Umut Kesilmez Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.