Çift Bataryalı Cep Telefonu Çıkıyor

Çift bataryalı cep telefonu çıkıyor hakkında bilgi kısaca

Microsoft’un telefonlarına 1 haftalık pil ömrü getirecek olan prototip çalışmanın sonuçları büyük ilgiyle bekleniyor.

Akıllı telefonlar tüm gelişmiş özelliklerini daha da ileriye taşıyor. Quad HD ekranlara, sekiz çekirdekli işlemcilerine ve üstün kamera özelliklerine rağmen akıllı telefonların yeterli gelişmeyen tek özelliği bataryaları. Bu nedenle akıllı telefon kullanıcıları günde en az bir kere telefonunu şarj etmek için priz başına gidiyor ya da taşınabilir şarj cihazları ediniyor. Bu olumsuz durum için teknolojiyle ilgili firmalar yarış halinde ve konuyla ilgili birçok iyileştirme üzerinde çalışıyor ancak yeterli düzeyde ilerleme henüz kaydedilmiş değil.

Microsoft ise batarya konusundaki bu problem ile ilgili oldukça ilerlemiş durumda. Şirket 1 hafta kadar dayanabilecek bir batarya tasarımı ile ilgileniyor.

Microsoft araştırma ekibinde olan Ranveer Chandra konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Tüm dünyanın yeni bir batarya teknolojisi üretilmesi için zamanı olmadığına ve şu anki teknolojinin bataryaları akıllıca kullanmadığına değindi. Bu nedenle Microsoft şirketi olarak günümüz teknolojisiyle daha uzun dayanan batarya seçenekleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bu sayede kullanıcılar iki adet bataryaya yer vermiş olacak.

Chandra konuyla ilgili açıklamasının devamında bir adet Li-Ion pil yerine iki adet kullanılabileceğini, bu pillere görev tanımlaması yapılarak batarya ömrünün çok uzun sürelere çıkarılabileceği iddiasında bulundu. Tasarıma göre bataryalardan biri yalnızca bekleme modunda çalışırken diğeri performans gerektiren durumlarda devreye girecek.

Çift pilli teknolojiye geçilmesiyle akıllı telefonların pil ömürleri yüzde 50 dolaylarında artacağını kanıtlayan prototip çalışmalar bulunuyor. Öte yandan Windows Phone oldukça başarılı yazılım desteği de ön plana çıktı. Windows Phone yazılımı ile Wi-Fi güç yönetimi ve güç izleme araçlarıyla batarya daha verimli kullanılabiliyor. Henüz prototip aşamada olan batarya geliştirmelerinin tamamlanması ile akıllı saatlerde de bu teknolojinin kullanılabilmesi ön görülüyor.

Çift Bataryalı Cep Telefonu Çıkıyor Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.