Charles Bulfinch Kimdir

Charles Bulfinch Hayatı, Charles Bulfinch Kimdir

Bulfinch, Charles (d. 8 Ağustos 1763 – ö. 4 Nisan 1844, Boston, ABD), ilk profesyo­nel ABD’li mimar. Özellikle yönetim yapı­larıyla ünlüdür.

Öğrenimini Harvard Üniversitesi’nde yap­tı (1778-81). 1785-87 arasında Avrupa’yı dolaştı. Paris’te tanıştığı Thomas Jefferson’ ın salık verdiği Fransa ve İtalya’daki belli- başlı mimarlık yapıtlarının çoğunu gezdi. Londra’da İskoçya doğumlu mimar Robert Adam’ın yapıları aracılığıyla yeni-klasik üs­lupla tanıştı. Bu üslubun ABD’ye de ulaş­masında önemli rol oynadı. Oranlarındaki ustalıkla dikkati çeken yapılarının çoğunda antik mimarlık düzenlerini de görmek olasıdır.

charles-bulfinch

Bulfinch’in, önemli değişikliklere uğramış da olsa, günümüze değin ayakta kalabilmiş yapıları arasında Boston’daki Massachu­setts Eyalet Yönetim Binası (1795-98), Hartford’daki Connecticut Eyalet Yönetim Binası (1792-96, bugün Belediye Binası) ve Augusta’daki Maine Eyalet Meclis Binası vardır. Bulfinch Washington, D.C.’deki Capitol’ün yapımında çalışan mimarların da dördüncüsüdür. 1817-30 arasında sürdürdü­ğü bu görevde, yapının yan kanatları için kendinden önceki mimar Benjamin Latrobe’un hazırladığı planlardan yararlanmakla birlikte, yuvarlak bölüm için yeni bir tasarım yapmıştır.

Bulfinch 1787’de Robert Gray’in komuta­sındaki ABD gemisi “Columbia”nm bir dünya turu gerçekleştirmesine yardımcı ol­du. 1791-95 ve 1799-1817 arasında, o dö­nemde kent yönetiminde söz sahibi olan “seçkinler kurulu” üyesi olarak, yerel sokak sistemi ile Boston Common ve çev­resinin geliştirilmesi çalışmalarını yö­netti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.