Chandra Shekhar Kimdir

Chandra Shekhar Hayatı Biyografi, Chandra Shekhar Kimdir

Çandra Shekhar (d. 1927, İbrahimpatti, Hindistan), Kasım 1990’dan Haziran 1991’e değin başbakanlık görevinde bulunan Hintli siyaset ve devlet adamıdır.

Sosyalist Parti’nin önde gelen üyelerinden biriyken, 1964’te iktidardaki Hindistan Ulu­sal Kongresi’ne (INC, Kongre Partisi) katıl­dı. Eyaletler Meclisi’nde (Racya Sabha) 1962’den 1967’ye değin görev yaptı. Daha sonra 1977,1980 ve 1989’da olmak üzere üç kez Halk Meclisi’ne (Lok Sabha) seçildi.

Kongre Partisi’nin lideri İndira Gandhi’yle 1975’te görüş ayrılığına düştü. Daha sonra Gandhi’nin ilan ettiği olağanüstü hal sıra­sında bir süre hapiste kaldı. 1977’de çeşitli muhalefet gruplarını bir araya getiren Çanata Partisi’nin başkanlığını üstlendi. İz­leyen seçim zaferinin ardından, Morarci Desai’nin başbakanlığında, Canata Par­tisi’nin ağırlıkta olduğu bir koalisyon hükü­meti kuruldu. Bu hükümet Canata Partisi içinde görüş ayrılıklarının çıktığı 1979’a değin başta kaldı. Shekhar’ın başında bu­lunduğu Canata Partisi ve başka bazı muha­lefet partileri 1988’de Canata Dal Partisi adıyla V. P. Singh’in başkanlığında birleşti. Başbakanlığı üstlenen V. P. Singh’e karşı muhalefete geçen Shekhar, 5 Kasım 1990’da Canata Dal Partisi’nden ayrıldı ve Halk Meclisi’nde Canata Dal-Sosyalist ola­rak anılan bir grup oluşturdu. Raciv Gandhi’nin başkanlığındaki Kongre Partisi’nin (İ) sağladığı destekle zayıf bir azınlık hükü­metinin başbakanı olarak Singh’in yerini aldı. Bir süre sonra Kongre Partisi’nin (İ) desteğini çekmesi üzerine 6 Mart 1991’de başbakanlıktan istifa etti. Ama parlamento seçimlerinin düzenlenmesini gözetlemek üzere Haziran 199l’e değin bu görevde kaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.