Çevremizde Elektrikle Çalışan Araçlar

Çevremizde elektrikle çalışan araçlar nelerdir kısaca bilgi

Günümüz teknolojisinde elektrik vazgeçilmez bir unsurdur. Etrafımızdaki elektronik sistemlerin tümü ve mekanik sistemlerin bazıları elektrik enerjisi ile tahrik edilmektedir. Makineler bu elektrik enerjisini istenilen mekanik, ısıl ya da aydınlatma enerjisine çevirirler.

Buzdolabı incelenecek olursa arkasında bir motor olduğu görülür. Bu motor sayesinde buz dolabı iç ortamını dış ortamdan daha soğuk tutmaktadır. Motor içerisindeki soğutucu akışkan bir kompresörde sıkıştırılarak soğutulur. Kompresörün bu işlemi yerine getirebilmesi için elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Yani burada elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülür. Böylece yiyecekler uzun süre taze kalabilir.

elektrik çarpması

Çamaşır makinesinin prensibi de yine elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmek üzeredir. Ancak bunlardaki motor sayısı birden fazla olabilir. Sıkma, su pompalama, çevirme gibi işlemlerin her biri ayrı bir motorla yapılır.

Ütüler elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren türden ev aletleridir Ütü içerisindeki dirençler elektrik enerjisi tarafından ısıtılır ve bu ısı sayesinde çamaşırlara istenilen form verilir.

Ufolar da ısınmamız için tasarlanmış cihazlardır. İçlerindeki direnç teli kızdırılır ve etrafa ısı yayar.

Elektrikli fırınlar da ufodakine benzer bir prensiple çalışır ve yiyecekleri pişirmeye yarar.

Elektrikli süpürge de elektrik enerjisinin mekanik bir enerji olan emme enerjisine çevrilmesiyle çalışır. Oluşturduğu basınç farkı sayesinde dış ortamdaki zerrecikler makinenin içine doğru harekete geçer.

Lambalar elektrik enerjisinin aydınlanmamız için kullanıldığı icatlardır.

Çevremizde elektrikle çalışan araçlara örnekler verdik.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.