Çevre ve İnsan ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda çevre ve insan ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Çevre, insanların ve diğer canlıların etrafını saran ve canlı ve cansız varlıkların bir arada uyum içinde yaşadıkları ortamdır. Doğal çevre, doğal denge ve döngülerden meydana gelmektedir. İnsan bu çevre içinde en belirleyici bir rolde bulunmaktadır. Çevre ve insan birbirini tamamlayan iki unsurdur.

İnsanın çevre ile olan ilişkileri canlılığının devam etmesi anlamını taşımaktadır. İnsan çevreye ihtiyaç duyar çünkü doğal çevrenin bir parçasıdır. Beşeri faaliyetler geçmişe nazaran günümüzde daha çok çevreye zarar vermeye başlamıştır.

Çevre ve insan ilişkilerinde beşeri faaliyetler çevrenin kirlenmesine, çevre sorunlarının yaşanmasına neden olmaya başlamıştır. Doğal çevrenin zarar görmesi, canlılık faaliyetlerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Toprak özelliklerinin bozulması, yeryüzü şekillerinin bozulması, iklimlerin bozulması gibi durumlar çevre sorunları olarak canlılığı tehdit etmektedir.

Çevre döngü ve dengeleri gerçekleşmeden canlılığın devam etmesi mümkün değildir. İnsan bu nedenle en önemli canlı unsurlardan biridir. Çevreyle uyumlu olarak bir hayatı vardır. Solunum, dolaşım, sindirim ve boşaltım gibi daha nice sistemleri çevreyle bir uyum içindedir. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak çevre ile insan uyum içindedir.

Çevre sorunlarının aşılmasında insanlara önemli sorumluluklar düşmektedir Bu sorumlulukların yerine getirilmesinde insanların bir araya gelerek küresel sorunlara küresel çözümler üretmesi ve uygulaması gerekir.

Çevre ve İnsan ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. elinize sağlık, Çevre ve İnsan ile İlgili Kompozisyon kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. süpersiniz, ödevim Çevre ve İnsan ile İlgili Kompozisyon kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.