Çevre Kirliliğinin Yaşama Etkileri

Coastal pollution Manila Bay/Philippines

Çevre kirliliği dendiğinde aklımıza; hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, deniz kirliliği, gürültü kirliliği ve radyoaktif kirlilik gelmektedir nitekim de bu unsurlar çevre kirliliğini oluşturan ana etmenlerdir.

Genel olarak çevre kirliliği insanlar başta olmak üzere yeryüzünde yaşayan tüm canlıların yaşamları olumsuz yönde son derece etkilenmiştir. Aslında insanlar milyonlarca sene önce ateşi bulunması ile ateş ve benzeri gibi bir çok etken çevre kirliliğine neden olmaya başlamıştır ancak insanların yaşamak için gerek duyduğu ihtiyaçlar bir şekilde karşılanmak zorundadır.

Her alandaki çevre kirliliği aslında tüm canlılara büyük ölçüde zarar vermektedir;

Hava kirliliği özellikle ısınmak ve sanayi amaçlı yakılan yakıtların bacalardan atmosfere salınması sonucunda meydana gelir. Hava kirliliği nedeniyle insanlarda bir takım hastalıklar, enfeksiyonlar hatta zehirlenmeler gibi şikayetler baş göstermeye başlar.

İnsanlar toprak sayesinde bir çok ürün yetiştirirler ve aynı zamanda da toprak alıtnda yaşayan bir çok canlı vardır; toprağa atılan kimyasal ve zararlı maddeler hem toprak altında yaşayan canlılara zarar verirken hem de insanların tüketmek için ürettikleri besinler ile insan vücuduna girerek belki de ölümcül hastalıklara kapı aralamaktır.

Bu gibi nedenlerden dolayı çevre kirliliği sadece insanları değil tüm canlıları bir çok olumsuz yönden etkilemektedir.

Çevre Kirliliğinin Yaşama Etkileri Nelerdir Konusunda Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.