Çevre Kirliliğini Önlemeye Çalışan Kurumlar

Günümüzde çevre git gide büyüyen bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Bu nedenle de artık çözülmesi gereken bu sorun için kurum ve kuruluşlar da çalışmalar yapmaya başlamışlardır.

Çevre Kirliliğini Önlemeye Çalışan Kurumlar:

  • Uluslararası Doğa Koruma Birliği: Doğayı korumak isteyen tüm insanların katılabileceği bir forum olarak kurulmuştur. Kuruluşun en yaygın çalışması ise nesli tükenen bitki ve hayvan türlerinin listesidir. Bu liste ile tehdit altında bulunan bitki ve hayvanların en son durumu hakkında bilgi edilebiliyor.
  • Uluslararası Koruma: 1987 yılında Amerika’da kurulmuştur. Günümüzde Güney Amerika, Afrika ve Asya’da faaliyetler yapmaktadır. Kuruluşun en bilinen çalışması ise; çevreyi olumsuz olarak etkilemeyen kırsal yerleşim yerlerinde 1990’lı senelerden bu yana biyolojik çeşitlilik olan alanların belirlenmesi çalışmalarıdır.
  • Doğal Hayatı Koruma Derneği: New York dolaylarında kurulan bu kuruluş; dört hayvanat bahçesi ve bir akvaryum işletmektedir. Bu kuruluş sayesinde Kuzey Amerika bizonunun soyunun yok olması engellenmiştir. Bu kuruluşun temel amacı; doğal ortamda yaşayan hayvanların hayatını ve neslini korumaktır.
  • Greenpeace: 1971 senesinde Amerika’nın Alaska’da yapmayı hedeflediği nükleer denemelere tepki olarak kurulmuştur. Bu kuruluş, rüzgar enerjisini savunmuş ve doğal güzelliklerin korunması için hala çalışmalarını devam etmektedir.

Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Çalışan Kurum ve Kuruluşlar Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.