Çevre Kirliliğine Karşı Önemli Bir Adım

Yeni getirilen bir uygulamayla fabrikaların her adımı yakın takibe alınacak.

Sanayi tesislerine yeni bir sistemle kurulan bacalar zorunlu hale getiriliyor. Bu bacalar sayesinde fabrikalar her an takip edilebilecek.

ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı, Bakanlığın da girişimleriyle Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemi’ni kurdu.

Bu sistem ile fabrikalar yakından takip edilecek ve çevre açısından denetlenmiş olacak. Sistem ile elde edilen bilgiler biriktirilecek ve anlık olarak bakanlığa iletilecek. Bu sayede gerekli koşullara uymayan fabrikalar tespit edilecek ve gerekli işlemler başlatılacak.

Yeni uygulamaya birçok fabrika hazırlıksız yakalandı. Türkiye’deki toplam 223 sanayi kuruluşu ve bu kuruluşların 500 adet bacası sisteme dahil olan bacalara geçiş yapmak durumunda.

Bu zorunluluk tüm sanayi kuruluşlarını kapsıyor ancak sürelendirme sektöre göre farklılıklar içeriyor.

Çimento, şeker, demir-çelik fabrikaları, doğalgaz santralleri, petrokimya, geri dönüşüm fabrikaları, bertaraf tesisleri ve bunun yanında yakıt olarak atıkları kullanan diğer fabrikalar 31 Aralık 2014’e kadar bu sisteme geçme zorunluluğu altında. Bunun yanında otomotiv, gübre, cam, kimya, kireç, gıda, kağıt ve tekstil fabrikaları, lastik, ağaç ve ürünleri gibi işlemleri gerçekleştiren fabrikalar 31 Aralık 2015’e kadar süreye sahip.

Diğer tesis ve kuruluşlar ise En geç 31 Aralık 2016’ya kadar bakanlığa güncel ve anlık olarak veri akışını sağlamak zorunda.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.