Çelenk Nedir Nerelere Gönderilir Anlamı

Çelenk Nerelere Gönderilir, Çelenk Nedir Anlamı

Çelenk, genellikle çiçekler, yapraklar ve otlardan örülen, geleneksel olarak onurlan­dırma ya da kutlamayı simgeleyen yuvarlak askı çelenktir. Eski Mısır’da üstüne çiçek­ler dikilmiş, keten bez şeritlerin başa bağ­lanmasıyla yapılan çelenk çok yaygındı.

Eski Yunan’da genellikle zeytin, çam, defne, kereviz ya da hurma yapraklarından yapılan çelenkler, Olimpiyat Oyunları’nda birinci gelen atletlere, şairlere ve hatiplere ödül olarak verilirdi. Genç sevgililer, duy­gularını belirtmek için sevdiklerinin kapısı­na çelenk asarlardı. Roma’da da, defne yapraklarından yapılma çelenkler bir onur işareti olarak, özellikle devlet görevlileri ile savaştan geri dönenlere verilirdi. İtalya’da Rönesans’la (y. 15-16. yy) birlikte şenlikler­de çelenk taşıma, âdeti yeniden canlandı. Victoria İngilteresi’nde, şölenlerde onur konuğunun sandalyesi çevresinde bir çiçek çelengi bulunurdu.

Çelenkler başından beri dinsel bir anlam da taşımıştır. Yunan ve Roma mitolojisine ilişkin metinler, çelenklerden onur simgele­ri olarak söz eder. Ortaçağda (y. 5-15. yy) yapılan çelenkler, çoğunlukla tespih biçi­mindeydi. 18. yüzyılda Meksika’da rahibe­ler, rahibe oldukları gün sevinçlerini göster­mek için başlarına çelenk takarlardı. Dört mumlu Advent çelengi, Noel’den önceki dört pazarı gösteren bir Hıristiyan simge­sidir.

Kuzey Avrupa, ABD ve Kanada’da Noel sırasında, kutsal sayılan ağaçların yaprakla­rından ve böğürtlen türü meyvelerden yapı­lan çelenkleri bir süs öğesi olarak asmak yaygın bir gelenektir. Ölenin ailesinin kapı­sına yas tutulduğunu göstermek için cenaze çelengi asmak ya da mezara yaşamın sürek­liliğini simgeleyen bir çiçek çelengi bırak­mak da yerleşmiş bir âdettir.

Çelenk Göndermenin Anlamı ve Tarihi Hakkında Kısaca Bilgi Aktardık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.