Çektiri Nedir (Gemi) Özellikleri

Çektiri Gemisi nedir özellikleri, Çektiri ne demek

Çektiri, Osmanlı donanmasında kürekle yürütülen ve yelkenin yardımcı bir araç olarak kullanıldığı gemilere verilen genel isimdir.

Çektiriler savaştaki işlevlerine göre çeşitli türlere ayrılırdı. Bunlardan temel savaş gemisi olan “kadırga”, 25 çift kürekli, ensiz ve uzun bir çektiriydi. Kadırgadan biraz daha büyük olan “mavna”, 26 çift kürekliydi; 24 adet topu ve yelken donanımıyla savaş filosunun en güçlü gemisiydi. En büyük çektiri tipi olan “baştarde”de 26-36 çift kürek bulunurdu. 36 çift kürekli olan en büyüğüne “kaptanpaşa baştardesi” denirdi. Top ve yelken donanımı açısından mavnaya benzerdi. Bu üç tür çektiride de yalnızca birer filika bulunurdu. Kaptanpaşa baştardesine benzeyen, “hünkâr baştardesi” ya da “baştarde-i hümayun” denilen çektiri ise sefere serdar olarak katılan vezire ayrılırdı. Hünkâr baştardesinin bordası, filikası ve kürekleri yeşil, öteki savaş gemilerininki ise kırmızıydı.

Savaş hattında yer almayıp keşif ve gözet­leme gibi ikincil işlerde kullanılan, kadırga­dan daha küçük çekdiriler de vardı. Bunla­rın 19-24 çift küreklisine “kalite”, 18-19 çift küreklisine “pergende”, 10-17 çift küreklisi­ne “firkate” denirdi. Ayrıca “karamürsel”, “çam gemisi” (çamlıca), “kütük”, “kancabaşı”, “şahtur” ve “kırlangıç” da çektiri türünden gemilerdi. “Uçurma”, “Varna beşçiftelisi”, “çete gemisi”, “at gemisi”, “şayka” vb çektiriler ise yalnızca kürekle yürütülürdü. Bu tür küçük çektiriler do­nanmada haberleşme, sığ sularda hareket, boş bırakılmış gemileri yarma ve gerektiğin­de ateş gemisine çevirme, nakliye gibi işlerde kullanılırdı. Çektiri tipi gemiler, kalyonların ortaya çıkmasından sonra kulla­nılmaz oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.