Carlos Juan Finlay Kimdir

Carlos Juan Finlay

Ünlü tıpçı Carlos Juan Finlay Kimdir, Carlos Juan Finlay hayatı hakkında bilgi vereceğiz. Google’nin bugünkü doodle’ı Küba’lı ünlü doktor ve bilim adamı Carlos Juan Finlay. Bugün Carlos Juan Finlay’ın  180. doğum yıldönümü. Peki Carlos Juan Finlay Kimdir Hemen Bilgi Verelim.

Google , bugün Carlos Juan Finlay ‘in 180. doğum yıldönümü olması münasebetiyle kendisini yansıtan bir doodle ile yad etti. Carlos Juan Finlay’in hayatımızdaki önemi nedir? Carlos Juan Finlay kimdir ? İşte yanıtı…

carlos juan finlay

Carlos Juan Finlay, Küba’lı ünlü doktor ve bilim adamıdır. Halk dilinde kara kusmuk tıp dilinde ise sarı humma olan hastalığı bir dişi sivrisineğin bulaştırdığını ispatlamıştır. Ayrıca bu hastalığın tedavisinde kullanmak üzere bir aşı hazırlamıştır. Dünya bu hastalığı ve ilacının önemini icadın ardından 20 sene geçtikten sonra anladı.

Carlos Juan Finlay hastalığın insanlardan değil sivrisineklerden bulaştığı yargısını savunan, 1870 yıllarında ise bu yargısını ispatlayan bir bilim adamıdır. 19. yüzyılın bitiminde gerçekleştirilen İspanyol-Amerikan savaşında sarı humma diye adlandırılan hastalığa yakalanan birçok asker ölmüştür. Bu duruma şahit olan doktorlar, Carlos Juan Finlay’in araştırmasından yararlanarak hastalıkla baş etmeyi başarmışlardır. Bu olayın ardından Finlay’ın teorisi de kanıtlanmış oldu. Hastalıkta sivrisineklerin taşıyıcı olduğu ilk virüs sarı humma olarak tıp literatürüne geçti. Gelecek senelerde ise fil hastalığı, tifüs, grip, sıtma ve daha bir çok alerjik hastalıklarda da sivrisineklerin taşıyıcılığı ispatlandı.

Carlos Juan Finlay,Carlos Juan Finlay Kimdir, Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.