Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti Kısa (Ernest Hemingway)

Çanlar Kimin İçin Çalıyor romanı hikayesi kitap özeti, Çanlar Kimin İçin Çalıyor özeti kısa

Ernest Hemingway – Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Roman, özgürlük ve barış temalarını yüceltmektedir. Robert Jordan, Amerikalı bir İspanyolca profesörüdür. İspanya’da iç savaş patla­yınca bombacı olarak eğitilir ve İspanya’ya gönderilir. Segovia şehrine yapılacak bir saldırıyı desteklemek için bir köprüyü havaya uçurmakla görevlidir. Dağ­larda faşistlere karşı savaşan cumhuriyetçi gerillalar ona yardım edecektir. Herkes, bu görevin ölümlerine neden olacağını düşün­mekte, bunu ve savaşın anlamsızlığını sor­gulamaktadır.

Gerillalardan Maria ile Robert birbirlerine aşık olurlar. Maria da faşistlerin zulmüne uğramış, babası tıpkı Robert’in ba­bası gibi öldürülmüştür. Uzun tartışmalar, zorlu mücadeleler ve ihanetlerden sonra köprüyü uçururlar. Kaçarlarken Robert attan düşer ve bacağını kırar. Maria ve diğerlerine kaçmaları için yalvarır. Son bir kişiyi vurduk­tan sonra sağ ele geçmemek için kendisini öldürmeye karar verir.

Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.