Çamura Taş Atma Üstüne Sıçrar Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda toplumumuzda sıkça kullanılan ‘Çamura taş atma üstüne sıçrar’ atasözünün anlamına değineceğiz.

Bu atasözü terbiyesiz ve saygısız insanlardan uzak durulması gerektiğini ifade eden aksi takdirde bizim zararlı çıkabileceğimiz öğüdü veren bir cümleyi ifade eder.

Kötü karakterli insanlardan uzak durmalı, onlara hiç bulaşmamalıyız. Çünkü onlar ne yapar ederler suçlu tarafı bizi çıkarırlar. Bu tip insanlarla muhatap olmak en çok bizi yaralar. Çünkü böyle insanlar etrafa zarar verir. Her türlü iftira ve yalan dolan onlardadır.

Bir insanın toplumdan kötü damgasını yemesi hayat boyunca onu üzecek en büyük şeydir. Kötü kişiler toplum kurallarına uymaz. Bu nedenle toplum tarafından sevilmezler. Çünkü bu insanların kaybedeceği bir şeyi yoktur, kimseye minnet etmez ve iyi geçinmeye çalışmazlar. İşte toplumdan bunun acısını almak için sürekli fırsat kollar. Nasıl kötülük yaparız diye dolaşırlar. Bu yüzden kötü olarak bilinen kişileri iyi tanımalı, onların kötülüğünün bize bulaşmasına yol açacak her türlü davranıştan sakınmalıyız. Şirret, kötü kimselerin gazabına uğramamak için onlara karışmamak en iyisidir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.