Çalışan 20 Milyon Asgari Ücretli İşçiye 65 TL Ek Zam Geliyor

Asgari Ücrete Ek Zam Yapılacak mı 2014, 2014 Asgari Ücret 65 TL Ek Zam

Yeni anayasa hazırlıklarının yapıldığı şu sıralarda partilerin anlaştığı asgari ücretten vergi alınmaması şeklinde çalışma geçerli olursa, çalışana 65 TL’lik ek zam müjdesi gelecek.

Başbakan’da bu fikri desteklemesi 20 milyon kişiyi umutlandırdı. Bu konu karara bağlanırsa, devlet 4 milyar liralık alacağını alamamış olacak. Bu miktar ekstaradan çalışanın maaşına aktarılacak.

para maaş zam

EK GELİR OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücretin vergiye tabii tutulmaması fikri kabul görürse arada oluşan farkın işçi maaşına yansıması yönünde çalışıyor. Asgari ücretten 56.84 lira Gelir Vergisi ile 7.75 lira Damga Vergisi alınmaya devam ediyor. Bu alınan vergilerin kaldırılması halinde net 803 lira olan asgari ücret 65 lira artış gösterecek. Hanedeki asgari ücretli kişi sayısı arttıkça miktarda artacak.

KAYIT DIŞI ŞÜPHESİ

Ekonomi yönetimi, asgari ücretin vergiye tabii tutulmaması halinde maaşların asgari ücret gibi gösterilmesi şüphesi yaşıyor. Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu resmi hesaplarına bakılarak milyonlarca dolar gelire sahip sporcular dahi kendilerini asgari ücrete tabii gibi kaydetmiş. Çoğu işveren fazla maaş verdiği işçisinin, primlerini az ödemek amacıyla asgari ücretli gibi kaydetmiştir. Bu sahtekarlık çalışanları zor durumda bırakıyor. Çünkü maaşların az gösterilmesi emekli maaşlarının da düşük yatması demektir. Ancak bu kayıt dışılığı tamamen önlemek imkansızdır. Asgari ücretin vergiye tabii tutulmaması durumunda maaşların asgari ücret gibi kaydedilmesi şüphesi olağan bir durum gibi gözüküyor. Hatta bu duruma belki çalışanlar bile isteyebilir. çünkü kısa vadede maaşları artacak. SGK kayıtlarına bakılarak, Türkiye’de günümüzde 12 milyon 615 bin kişi, SSK’ya bağlı sigortalı bir şekilde çalışmaktadır. Bu sigortalı kişilerin yaklaşık 5 milyonu ise asgari ücrete tabiidir. Asgari ücretlilere şuanda net 803 lira maaş ödenmektedir.

EVLİ OLANLAR DAHA ÇOK VERGİYE ÖDÜYOR

İşveren SSK işçi ve işveren primi, işsizlik sigortası primi ile gelir ve damga vergisine tabiidir. Prim ve vergiler dahilinde bir asgari ücretli çalıştıran işveren bin 190 lira vergi ödüyor. Bu miktarda SSK primleri en büyük paya sahiptir. Yukarıda bahsi geçen toplamda 65 lira olan Gelir ve Damga Vergisi bekar ve çocuksuz bir asgari ücretlinin maaşından kesilen miktar. Evli ve çocuklu kişilerin ödediği vergi bu miktardan daha yüksektir.

EN DÜŞÜK GELİR KATEGORİSİ

Asgari ücretli kesim, toplumda bulunan en düşük gelir kategorisine giriyor. Bundan dolayı asgari ücrete tabii kişiler için en ufak zam bile hayat arz ediyor. Asgari ücretlerden vergi alınmaz ise, düşük gelirli grup ufakta olsa ferahlayacaktır.

DÖRT PARTİ VERGİDE ANLAŞTI

Yeni  anayasa çalışmaları dahilinde partilerin anlaştığı asgari ücret üzerinden vergi alınmaması konusu hafta sonu yapılan AK Parti Kızılcahamam Kampı’nda da gündem konusuydu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyu tasdikledi. Bu sayede asgari ücretin vergiye tabii olmaması amacıyla çıkarılacak kanunun ilk ayağı inşa edildi. Geçen sene de Meclis’te çalışmalar yapan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 4 partinin anlaşmasıyla asgari ücretin vergiye tabii olmaması şeklinde karar vermişti.

Asgari Ücrete Yapılması Düşünülen 65 TL Ek Zam İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.