Bütçe Gelir Gider Nedir

Bütçe gelir ve gider kalemleri nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Gelecekteki belirli zaman diliminde gerçekleşmesi beklenen gelir ve gider verilerinin karşılıklı olarak tahmin edildiği cetvele bütçe adı verilmektedir.

Bütçe sayesinde gelecekteki bir zaman dilimi içinde yapılacak olan gelirler ve harcamalar tahmin edilir ve hesaplanır. Aynı zamanda bütçe, harcamaların yapılması ve gelirlerin toplanıp hesaplanması konusunda yetki ve izin verme yetkisine sahip olan bir mercidir.

Belirli bir zaman dilimi içinde geçimin sağlanması için belirli kaynaklardan gelen maddi güce gelir adı verilmektedir. Ülke idaresi bazında gelir kalemleri tek tek kayıtlarda tutularak gelir bütçeleri toplanmaktadır.

Belirli bir zaman dilimi içinde belirli harcamalara ve ihtiyaçlara yönelik bu ihtiyaçların ve harcamaların tahmin edilerek hesaplandığı hesap cetveline ise gider adı verilmektedir.

Bütçenin alt kolları ve olmazsa olmazları olan gelir ve gider unsurları aslında ekonominin üç ayağını oluşturmaktadır. Bu sayede ekonomi daha istikrarlı bir şekilde yürütülmektedir.

Bütçe Gelir Gider Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.